Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Cestou k stabilizácii Schengenu je ochrana vonkajšej hranice

12. 12. 2023

estok-slovinsko-ilustr

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zastupoval v dňoch 11. a 12. decembra 2023 Slovensko na ministerskej konferencii štátov Salzburského fóra v Slovinsku.

Predstavitelia rezortov vnútra 9 štátov EÚ – Slovenska, Rakúska, Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovinska diskutovali v Brdo pri Kranju o súčasnom stave schengenského priestoru, boji proti prevádzačstvu a nelegálnej migrácii. Na rokovaní sa zúčastnili aj zástupcovia Európskej komisie, Frontexu, Europolu a Spoločnej koordinačnej platformy (JCP).

Šéf rezortu vnútra zdôraznil, že je veľmi dôležité vyslať jasný signál nulovej tolerancie voči nelegálnej migrácii a prevádzačstvu. „Jediným spôsobom, ako stabilizovať Schengen, je dosiahnutie poklesu počtu príchodov nelegálnych migrantov do EÚ prostredníctvom ochrany vonkajšej hranice," povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Delegácia MV na ministerskej konferencii štátov SF v Slovinsku

Minister vnútra SR skonštatoval, že je alarmujúce, že  členské štáty majú zavedené kontroly na vnútorných hraniciach. Slovensko predĺžilo tieto kontroly s Maďarskom do 22. januára 2024.

Minister Matúš Šutaj Eštok zároveň vyjadril podporu vstupu Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru.

Zástupcovia jednotlivých štátov považujú za najdôležitejšie body sfunkčnenia Schengenu robustnú ochranu vonkajšej hranice, účinnú návratovú politiku, intenzívnu spoluprácu s tretími krajinami, zintenzívnenie cezhraničnej policajnej spolupráce a systematickú výmenu informácií. Odporúčanie EK o spolupráci medzi členskými štátmi s ohľadom na závažné ohrozenia vnútornej bezpečnosti a verejnej politiky v oblasti bez kontrol na vnútorných hraniciach z novembra tohto roku je považované za jedno z kľúčových.

Predstavitelia jednotlivých štátov zdôraznili dôležitosť medzinárodnej spolupráce v boji proti organizovanému zločinu prevádzačstva a obchodovania s ľuďmi. Minister vnútra SR v tejto súvislosti povedal, že SR využíva všetky nástroje proti prevádzačstvu, či už ide o SIENA, EMPACT, EUROPOL, EUROJUST. Dôležitým predpokladom pre efektívne zvládanie situácie na západnom Balkáne sú podľa slovenského ministra vnútra fungujúce návraty.

Salzburské fórum bolo založené Rakúskom v roku 2000 ako regionálne bezpečnostné partnerstvo a na prelome rokov prevezme predsedníctvo od Slovinska Rakúsko. 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz