Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Charitatívnu kampaň MÁTE SLINU? podporuje aj ministerstvo vnútra

21. 03. 2016

slina-ilustrak

Policajti, hasiči a horskí záchranári opäť raz ukázali, že majú veľké srdce a sú pripravení pomáhať druhým v núdzi a zachraňovať životy aj v bežnom živote. Zástupcovia zložiek Ministerstva vnútra SR prišli 17. marca 2016 do Nemocnice sv. Michala v Bratislave, aby sa tu zaregistrovali za potenciálnych darcov kostnej drene, a v budúcnosti tak mohli pomôcť pacientom s hematologickými a onkologickými ochoreniami.

Príslušníci rezortu vnútra, vrátane študentov Strednej odbornej školy PZ v Pezinku a športovcov Športového centra polície, ako aj civilní zamestnanci sa týmto hromadne zapojili do  celoslovenskej charitatívnej kampane Máte slinu?, ktorú realizuje v týchto dňoch Nadácia Kvapka Nádeje. Jej cieľom je získať potenciálnych dobrovoľných darcov kostnej drene pre Národný register darcov kostnej drene, nakoľko na Slovensku je ich stále nedostatok.

Databáza potenciálnych darcov kostnej drene sa 21. marca 2016 rozrástla o ďalších dobrovoľníkov aj vďaka študentom Akadémie Policajného zboru v Bratislave, tak policajtom, ako aj civilom. A PZ pritom ako prvá z vysokých škôl na Slovensku podporila kampaň Máte slinu?.

Rektorka A PZ Lucia Kurilovská so študentmi a hercom Michalom Kubovčíkom, ktorý podporil kampaň
Rektorka Akadémie PZ Lucia Kurilovská so študentmi akadémie a hercom Michalom Kubovčíkom, ktorý podporil kampaň

Ministerstvo vnútra SR sa rozhodlo podporiť túto kampaň pre jej humánny a charitatívny rozmer. Štatistiky ukazujú, že každý rok stúpa počet pacientov s hematologickými a onkologickými diagnózami, ktorým nádej na zdravý a plnohodnotný život prináša iba úspešná transplantácia krvotvorných buniek. Spolupráca bola prirodzená aj z ďalšieho dôvodu. V rezorte vnútra pôsobia spolu tisícky príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby, ktorí povinne prechádzajú dôkladnými zdravotnými prehliadkami. Je teda aj vyššia pravdepodobnosť, že sa medzi nimi nájdu potenciálni darcovia spĺňajúci zdravotné kritériá. Budeme zároveň radi, keď takýmto spôsobom pomôžeme vzbudiť záujem o túto tému aj medzi širokou verejnosťou.

Ministerstvo vnútra SR zorganizovaním akcie na pôde Nemocnice sv. Michala odštartovalo pilotnú podporu tomuto projektu za účasti médií a potenciálnych darcov. Súčasne pripravíme aj mailovú informáciu pre všetkých ostatných zamestnancov rezortu vnútra o možnosti zapojiť sa do kampane bez nutnosti návštevy zdravotníckeho zariadenia. Základom registrácie je vyplnenie prihlášky – dotazníka o zdravotnom stave a jednoduchý samoodber vzorky slín. Kampaň Máte slinu? umožňuje, aby sa záujemcovia zaregistrovali a vykonali odber aj v pohodlí domova a prostredníctvom Slovenskej pošty bezplatne zaslali vzorku slín Národnému registru darcov kostnej drene. Bližšie informácie sú uvedené na stránke projektu www.mateslinu.sk.

Z analýzy sliny dokážu lekári vyhodnotiť transplantačné znaky, a zaradiť tak záujemcu do databázy potenciálnych darcov kostnej drene. V prípade potreby bude darca oslovený s konkrétnou ponukou pomoci pacientom. Pred kampaňou sa v registri nachádzalo 6500 darcov, čo je vzhľadom na počet obyvateľov Slovenska alarmujúco nedostatočný počet. Po jej spustení sa ich počet od januára rozšíril o ďalších 4400. Na efektívne fungovanie register potrebuje 20 až 25 000 registrovaných darcov.  

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz