Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. január 2021, sobota
 

Cvičenie ATLAS má mimoriadnu odozvu

18. 06. 2013

Dňa 17. apríla sa stredná umelecká škola v Kolárove stala dejiskom medzinárodného európskeho protiteroristického cvičenia ATLAS Common Challange 2013. Cvičenie sa vysielalo naživo do zriadeného situačného centra EK v Bruseli, ktoré plnilo koordinačnú a monitorovaciu funkciu. Zúčastnili sa na ňom predstavitelia a pozorovatelia EÚ, národných vlád členských krajín EÚ a NATO.

V predbežnej správe a poďakovaní, ktoré po cvičení dostal veliteľ útvaru osobitného určenia PPZ Mjr. JUDr. Štefan Hamran, hodnotitelia vyzdvihli autenticitu zásahu a evakuáciu veľkého počtu rukojemníkov na cvičení v SR. Komisia nazvala tieto zábery „výnimočnými“ a poukazujúcimi na reálny obraz možnej hrozby teroristického útoku. Koncom mája po celkovom vyhodnotení prišiel od predsedu ATLASU Olafa Lindnera list s mimoriadne potešujúcim obsahom. Potvrdil, že cvičenie, ktoré viedlo slovenské LYNX Commando, bolo zorganizované na najvyššej úrovni. Podľa slov Lindnera eurokomisárka pre vnútorne záležitosti Cecilia Malströmová bola nadšená excelentným pripravením a zvládnutím cvičenia, čím Slovensko získalo právo zorganizovať tzv. Commander Meeting, na ktorom sa zúčastnia všetci velitelia elitných jednotiek ATLAS-u z 30 krajín.

Cvičenie splnilo čakávanie nielen ministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa ktorého je aj „toto dôkazom, že naše bezpečnostné zložky patria medzi európsku špičku“, ale aj prezidenta PZ SR Tibora Gašpara: "Myslím si, že sme pripravení primerane, odborne a na rovnakej úrovni, ako mnohé iné zahraničné elitné jednotky. Cvičenie preukázalo pripravenosť našich jednotiek reagovať aj na takéto teroristické ohrozenia, kedykoľvek to bude nevyhnutné".

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz