Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. máj 2024, pondelok
 

Cvičenie ATLAS má mimoriadnu odozvu

18. 06. 2013

Atlas - teroristi

Dňa 17. apríla sa stredná umelecká škola v Kolárove stala dejiskom medzinárodného európskeho protiteroristického cvičenia ATLAS Common Challange 2013. Cvičenie sa vysielalo naživo do zriadeného situačného centra EK v Bruseli, ktoré plnilo koordinačnú a monitorovaciu funkciu. Zúčastnili sa na ňom predstavitelia a pozorovatelia EÚ, národných vlád členských krajín EÚ a NATO.

V predbežnej správe a poďakovaní, ktoré po cvičení dostal veliteľ útvaru osobitného určenia PPZ Mjr. JUDr. Štefan Hamran, hodnotitelia vyzdvihli autenticitu zásahu a evakuáciu veľkého počtu rukojemníkov na cvičení v SR. Komisia nazvala tieto zábery „výnimočnými“ a poukazujúcimi na reálny obraz možnej hrozby teroristického útoku. Koncom mája po celkovom vyhodnotení prišiel od predsedu ATLASU Olafa Lindnera list s mimoriadne potešujúcim obsahom. Potvrdil, že cvičenie, ktoré viedlo slovenské LYNX Commando, bolo zorganizované na najvyššej úrovni. Podľa slov Lindnera eurokomisárka pre vnútorne záležitosti Cecilia Malströmová bola nadšená excelentným pripravením a zvládnutím cvičenia, čím Slovensko získalo právo zorganizovať tzv. Commander Meeting, na ktorom sa zúčastnia všetci velitelia elitných jednotiek ATLAS-u z 30 krajín.

Cvičenie splnilo čakávanie nielen ministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa ktorého je aj „toto dôkazom, že naše bezpečnostné zložky patria medzi európsku špičku“, ale aj prezidenta PZ SR Tibora Gašpara: "Myslím si, že sme pripravení primerane, odborne a na rovnakej úrovni, ako mnohé iné zahraničné elitné jednotky. Cvičenie preukázalo pripravenosť našich jednotiek reagovať aj na takéto teroristické ohrozenia, kedykoľvek to bude nevyhnutné".

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz