Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

D.LIPŠIC: Polícia dosiahla v tomto roku historické úspechy

21. 12. 2011

TK_Rok 2011 v rezorte

Polícia dosiahla v roku 2011 podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) vo viacerých oblastiach historické úspechy. "Ukazuje sa, že v oblastiach, ako bezpečnosť cestnej premávky, boj proti korupcii, boj proti organizovanému zločinu, je to mimoriadne úspešný rok, možno zlomový," povedal na dnešnej tlačovej konferencii venovanej bilancii roku 2011 Lipšic.

Minister dodal, že presné výsledky plnenia jednotlivých cieľov zverejní v januári, po vyhodnotení štatistík za celých 12 mesiacov roku 2011. Upozornil, že klesla dopravná nehodovosť, hoci sa vybralo menej pokút. "To znamená, že nový systém hodnotenia sa osvedčil. Je to úplná zmena filozofie, ktorá, ako sa ukazuje, funguje," vyhlásil Lipšic. Dodal, že vybrané pokuty už nie sú plánovaným príjmom štátneho rozpočtu. Novelou cestného zákona sa zvýšili pokuty za najzávažnejšie priestupky, vodiči ich však páchajú menej a aj preto objem vybraných pokút klesá. Naviac podľa Lipšica za prvý mesiac po schválení novely klesol počet smrteľných dopravných nehôd, čo považuje za nádejné.

Výška úplatkov vo vyšetrovaných korupčných kauzách je podľa ministra 23-krát vyššia za prvých jedenásť mesiacov tohto roku, ako za celý minulý rok. "Nestíhame len malú korupciu," zdôraznil Lipšic. Výška spôsobenej škody v prípadoch vyšetrovania závažnej hospodárskej trestnej činnosti, ako sú daňové podvody, je podľa neho o deväť miliárd eur vyššia, ako v roku 2010. "Je to obrovský posun," konštatoval Lipšic. "Aj v prípadoch boja proti organizovanej kriminalite nejde o najnižšie vrstvy, ani o pešiakov, ale najvyššie poschodia, ktoré doteraz možno mali pocit, že vďaka svojmu vplyvu, peniazom a kontaktom sa im nemôže nič stáť," dodal Lipšic s poukazom na akcie proti "sýkorovcom", "jakšíkovcom", alebo "piťovcom". Lipšic očakáva, že štatistiky za rok 2012 ukážu zlepšenie výsledkov aj v boji proti drobnej kriminalite.

Výrazné úspory na spotrebe paliva dosiahol podľa ministra Úrad pre ochranu ústavných činiteľov. "Úrad pre ochranu ústavných činiteľov usporil 360.000 eur na spotrebe paliva," povedal Lipšic s tým, že úrad plnil tie isté úlohy, ako pred rokom. "Urobili sa systémové opatrenia na to, aby sa prestalo kradnúť," odhadol Lipšic príčinu úspor. Rezort podľa Lipšica dosiahol posun vpred aj v elektronizácii služieb pre občanov a pri skvalitnení práce integrovaného záchranného systému.

Celú prezentáciu tlačovej konferencie Rok 2011 v rezorte vnútra si môžte pozrieť tu. (PPT, 3 MB)

ZDROJ: TASR

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz