Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. máj 2024, nedeľa
 

Ďalšie obce Banskobystrického kraja sú lepšie vybavené proti povodniam

14. 12. 2015

Banska B

Záplavami poškodené domy a znefunkčnené cesty sú takmer každoročným dôkazom ničivej sily prírody. Silné dažde alebo rýchlo topiaci sa sneh prudko dvíhajú hladiny riek, ktoré dokážu v priebehu pár minút ochromiť bežný život v obciach aj na strednom Slovensku. Starostovia najohrozenejších z nich si dnes od ministerstva vnútra prevzali na boj proti vodnému živlu špeciálne prívesné vozíky s protipovodňovou technikou.

 

Bojovať s povodňami budeme účinnejšie

Tri druhy čerpadiel, generátor elektrickej energie, osvetľovacie vybavenie, protipovodňové bariéry a rôzne náradie. Toto všetko nájdu dobrovoľní hasiči v nových protipovodňových prívesných vozíkoch, ktoré dnes dostalo k dispozícii aj 33 obcí Banskobystrického kraja. „Povodne na Slovensku si každoročne vyžiadajú obrovské škody, nehovoriac o nenávratných škodách na zdraví a životoch ľudí. Protipovodňová technika, ktorú sme od mája odovzdali do viac ako 500 najohrozenejších lokalít pomôže obciam lepšie sa pripraviť na veľkú vodu a tak účinnejšie chrániť životy a majetok ich obyvateľov,“ povedal podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák. Vozíky sú uskladnené priamo v obciach, čo umožní dobrovoľným hasičom zvýšiť rýchlosť a tiež kvalitu protipovodňových zásahov.

V prípravách na veľkú vodu nám pomohla Európska únia

Špeciálna protipovodňová technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Projekt schválila Európska komisia v marci 2015 spolu so zoznamom obcí, ktoré takúto pomoc dostanú. Vybrané boli na základe miery povodňového rizika ako aj podrobnej analýzy databázy zásahov hasičov a záchranárov. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 500 eur, pričom samotný projekt prináša na miestnej, regionálnej a národnej úrovni špeciálne vybavenie na boj proti povodniam v celkovej hodnote 63 miliónov eur. Viac ako desaťnásobok tejto sumy, teda 707 miliónov eur pritom predstavujú škody, ktoré na Slovensku spôsobili povodne v rokoch 2004-2013.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz