Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. október 2021, pondelok
 

Desivé momenty fašizmu na dobových snímkach

09. 05. 2016

vystava-zidia

V súvislosti s výročím víťazstva nad fašizmom a tiež vzhľadom na snahy niektorých subjektov relativizovať a spochybňovať hrôzy druhej svetovej vojny, ktoré vyplynuli z fašistickej ideológie, ministerstvo vnútra spoločne s Národnou radou SR a  Múzeom Slovenského národného povstania zorganizovalo výstavu fotografií najtragickejších udalostí 2. svetovej vojny. Expozícia je inštalovaná v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky.

V pondelok 9. mája 2016 výstavu otvoril podpredseda NR SR Béla Bugár spoločne so štátnou tajomníčkou MV SR Denisou Sakovou a riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom.

Výstava zachytáva deportácie židovského obyvateľstva zo Slovenského štátu do koncentračných táborov, represálie páchané na civilnom obyvateľstve jednotkami SS pri potlačení SNP a obsahuje aj dobové propagandistické materiály a citáty zo židovského kódexu. V priestoroch NR SR bude verejnosti prístupná do 23. mája a návštevníci majú možnosť vyjadriť postoj k téme aj zápisom do kondolenčnej knihy venovanej obetiam fašizmu.

Považujem za veľmi dôležité pripomenúť si aj takouto formou desaťtisíce ľudských obetí, ktoré mal na svedomí fašizmus a jeho prisluhovači na Slovensku“  povedala štátna tajomníčka MV SR Denisa Saková pri otváraní výstavy.

Transport Židov do koncentračných táborov

 

„Je to dôležité o to viac, že dnes sa objavujú snahy niektorých subjektov a dokonca politických strán spochybňovať hodnoty na ktorých je postavená moderná slovenská štátnosť, vrátane odkazu našich predkov, ktorí bojovali so zbraňou v ruke proti fašizmu.

Transport Židov do koncentračných táborov

Ministerstvo vnútra SR ako garant ochrany bezpečnosti a ústavného poriadku aj v zmysle prijatého programového vyhlásenia vlády odmieta prejavy sympatizujúce s fašizmom a jeho historickými predstaviteľmi a využije všetky zákonné prostriedky na ich potlačenie. Za rovnako dôležité však považujeme neustále pripomínanie toho, kam vedie ideológia postavená na nenávisti. Plynové komory, v ktorých zahynuli aj desaťtisíce občanov Slovenska sa začali nenávistnou propagandou namierenou voči Židom, ktorá pokračovala prijatím tzv. židovského kódexu a vyvrcholila v deportáciách do koncentračných táborov. “ dodala Denisa Saková.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz