Desivé momenty fašizmu na dobových snímkach
09. 05. 2016V súvislosti s výročím víťazstva nad fašizmom a tiež vzhľadom na snahy niektorých subjektov relativizovať a spochybňovať hrôzy druhej svetovej vojny, ktoré vyplynuli z fašistickej ideológie, ministerstvo vnútra spoločne s Národnou radou SR a Múzeom Slovenského národného povstania zorganizovalo výstavu fotografií najtragickejších udalostí 2. svetovej vojny. Expozícia je inštalovaná v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky.
V pondelok 9. mája 2016 výstavu otvoril podpredseda NR SR Béla Bugár spoločne so štátnou tajomníčkou MV SR Denisou Sakovou a riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom.
Výstava zachytáva deportácie židovského obyvateľstva zo Slovenského štátu do koncentračných táborov, represálie páchané na civilnom obyvateľstve jednotkami SS pri potlačení SNP a obsahuje aj dobové propagandistické materiály a citáty zo židovského kódexu. V priestoroch NR SR bude verejnosti prístupná do 23. mája a návštevníci majú možnosť vyjadriť postoj k téme aj zápisom do kondolenčnej knihy venovanej obetiam fašizmu.
„Považujem za veľmi dôležité pripomenúť si aj takouto formou desaťtisíce ľudských obetí, ktoré mal na svedomí fašizmus a jeho prisluhovači na Slovensku“ povedala štátna tajomníčka MV SR Denisa Saková pri otváraní výstavy.
„Je to dôležité o to viac, že dnes sa objavujú snahy niektorých subjektov a dokonca politických strán spochybňovať hodnoty na ktorých je postavená moderná slovenská štátnosť, vrátane odkazu našich predkov, ktorí bojovali so zbraňou v ruke proti fašizmu.
Ministerstvo vnútra SR ako garant ochrany bezpečnosti a ústavného poriadku aj v zmysle prijatého programového vyhlásenia vlády odmieta prejavy sympatizujúce s fašizmom a jeho historickými predstaviteľmi a využije všetky zákonné prostriedky na ich potlačenie. Za rovnako dôležité však považujeme neustále pripomínanie toho, kam vedie ideológia postavená na nenávisti. Plynové komory, v ktorých zahynuli aj desaťtisíce občanov Slovenska sa začali nenávistnou propagandou namierenou voči Židom, ktorá pokračovala prijatím tzv. židovského kódexu a vyvrcholila v deportáciách do koncentračných táborov. “ dodala Denisa Saková.