Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Deti v tábore na Duchonke "zažili" policajný zásah

23. 08. 2013

podpisovanie

Tridsať detí z celého Slovenska zo sociálne slabších rodín, polosiroty, siroty alebo deti z rodín, kde sa stala mimoriadna udalosť, si v týchto dňoch užíva prázdniny, na ktoré len tak nezabudnú. Ministerstvo vnútra v spolupráci so svojimi partnermi pripravilo prvý ročník letného tábora v rekreačnom zariadení rezortu Duchonka. Toto leto je im odmenou za výborné školské výsledky, reprezentáciu školy či obce v rôznych súťažiach.

Hlavnou myšlienkou bolo zorganizovať špeciálny turnus pre deti od 10 do 14 rokov, ktoré by kvôli neľahkej finančnej situácii v ich rodinách nemali inú možnosť, ako tráviť prázdniny doma. Deti majú celý pobyt zdarma, a to vďaka príspevkom z verejnej zbierky, do ktorej sa zapojili spoločnosti, ktoré spolupracujú s ministerstvom vnútra, ale aj z finančných darov pracovníkov rezortu či zamestnancov niektorých obvodných úradov.

Deti majú bohatý denný program, ktorý sa nesie v duchu cesty okolo sveta, kde formou rôznych hier, kreatívnych hádaniek a zábavných súťaží spoznávajú rôzne krajiny sveta, pričom môžu ukázať svoje nadanie a získať nové vedomosti. V tábore nie je núdza ani o dynamické a statické ukážky bezpečnostných a záchranárskych zložiek, pri ktorých sa deti majú možnosť zoznámiť s prácou špeciálnych policajných útvarov, záchranárov či hasičov.

Deti tak ako každý deň začínajú kreatívnymi hádankami. V tom sa zrazu medzi nimi objavil policajt a povedal, aby ostali sedieť. Táboroví vedúci pôsobili tajomne a nechceli nič prezradiť. Napätie by sa dalo krájať. Na scénu prichádza auto a policajt oznamuje, že v ňom sedia ozbrojení páchatelia. Za hlasného húkania sirén a silného blikania majákov prišla o niekoľko sekúnd na miesto bleskovou rýchlosťou policajná jednotka, presnejšie Pohotovostný policajný útvar KR PZ Nitra. Obkľúčili auto s páchateľmi a ráznou akciou, pri ktorej použili aj pyrotechniku, ich zaistili. Ohromené deti odmenili policajtov mohutným potleskom. Aby toho nebolo málo, dostali možnosť previezť sa na policajných autách. Priestor dostali aj kynológovia so svojimi psíkmi, ktorí názorne ukázali, ako pracuje taký špeciálne vycvičený štvornohý priateľ človeka pri zadržiavaní a zneškodňovaní páchateľa. Deti s otvorenými ústami doslova hltali každú jednu sekundu ukážok. Takto aspoň  na chvíľu zabudli na problémy, ktoré nosia vo svojich srdciach. Tá úžasná radosť v ich očiach bola a je tou najkrajšou odmenou pre všetkých, ktorí pomohli premeniť myšlienku tábora pre deti zo sociálne slabších rodín na realitu. Realitu, z ktorej sa odteraz stane tradícia. Už v budúcom roku plánuje rezort vnútra urobiť ďalší letný tábor pre deti zo sociálne slabších pomerov aj s vyšším počtom tých, ktorí to vďaka neľahkej situácii doma najviac potrebujú. 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz