Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. jún 2023, piatok
 

Do akcie Europolu ARCHIMEDES sa zapojili aj naši policajti a experti z viacerých oblastí

07. 10. 2014

europol-archimedes

Počas 15. a 23. septembra 2014 spojilo svoje sily v rámci operácie ARCHIMEDES 34 krajín. Bola to najväčšia spoločná akcia Europolu zameraná na odhaľovanie organizovaného zločinu. Nechýbala ani Slovenská republika. Ministerstvo vnútra do operácie ARCHIMEDES zapojilo policajné zložky, odborníkov v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi a expertov z prevencie kriminality.

Slovenská polícia sa z celkovo deviatich priorít akcie ARCHIMEDES zapojila do štyroch: počítačovej kriminality súvisiacej s online zneužívaním detí, obchodovania s ľuďmi, nelegálnej migrácie a syntetických drog. Policajný zbor SR vykonal v tejto súvislosti viacero opatrení na letiskách a železničných staniciach. Slovenskí policajti sa tak zúčastnili najväčšej doposiaľ organizovanej operácie proti organizovanému zločinu v Európskej únii.

V dňoch 16. a 18. 9. 2014 sme zorganizovali preventívnu akciu v odletovej hale na bratislavskom letisku, zameranú na pracovné vykorisťovanie. Pre návštevníkov sme pripravili informačný stánok. Cieľovou skupinou boli najmä cestujúci do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Írskej republiky, pretože tieto krajiny sú často cieľovou destináciou slovenských občanov, ktorí sa stávajú obeťami zločinov obchodovania s ľuďmi.

Archimedes - preventívna akcia na letisku zameraná na pracovné vykorisťovanie

Pracovníci Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi i OPK vysvetľovali cestujúcim prichádzajúcim k bezpečnostnej kontrole na letisku nástrahy v oblasti nútenej práce a informovali tiež o rizikách spojených s cestovaním do zahraničia.

Archimedes - preventívna akcia na letisku zameraná na pracovné vykorisťovanie

Cestujúcim sme rozdávali letáky s informáciami o obchodovaní s ľuďmi i kontaktmi na pomáhajúce organizácie a veľvyslanectvá SR v cieľových krajinách a telefónnym číslom na národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818, ktorá je dostupná aj zo zahraničia. Hlbší záujem sme zaregistrovali najmä zo strany ľudí, ktorí odlietali za prácou.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz