Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom potrvajú do 23. novembra

02. 11. 2023

logo Policajného zboru SR

Návrh  nariadenia vlády, ktorým sa predlžuje dočasné obnovenie kontrol na vnútornej hranici Slovenskej republiky s Maďarskom, predložil na rokovanie kabinetu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Tento návrh nadväzuje na uznesenie vlády z 11. októbra 2023, ktorým sa kontroly na vnútornej hranici pôvodne predĺžili do 3. novembra 2023.

Návrh je v súlade s kódexom Únie o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice. Členský štát môže rozhodnúť o predĺžení doby kontroly vnútorných hraníc, ak závažné ohrozenie verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti trvá dlhšie, ako bola pôvodne stanovená doba. Predložený návrh požaduje predĺženie obnovenia kontroly o ďalších 20 dní, teda do 23. novembra 2023.

Nariadenie vstúpi do platnosti 4. novembra 2023, čo umožní pokračovanie kontroly na vnútornej hranici so zreteľom na aktuálnu situáciu v súvislosti s tranzitnou migráciou.

"Opatrenie má napomôcť zníženiu počtu tranzitujúcich migrantov, ktorí cez naše územie tranzitujú do iných štátov Európskej únie. Ich prítomnosť na našom území si vyžaduje nasadenie veľkého počtu policajtov. Chcem sa poďakovať všetkým príslušníkom, ktorí sú do ochrany hraníc zapojení. Viem, že mnohí z nich plnia aj iné úlohy vyplývajúce z ich zaradenia,” vyjadril sa minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

Kontroly sa budú vykonávať ako doteraz, po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom, flexibilným spôsobom a primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti na vývoji bezpečnostnej situácie.

Okrem Slovenskej republiky majú zavedené kontroly na vnútorných hraniciach aj Česká republika, Rakúsko, Poľsko a predpokladá sa, že budú v týchto kontrolách aj naďalej pokračovať. Okrem susedných krajín majú zavedené kontroly napríklad aj Nemecko či Taliansko.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz