Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Dovolenky sú ideálnym obdobím pre vlamačov

08. 07. 2024

vlamanie-ilustracka

 Príležitosti robia zlodeja, preto im to neuľahčujte a snažte sa riziká minimalizovať. Počas dovoleniek veľa ľudí opúšťa svoje domovy na dlhší čas, čo je ideálny čas pre vlámačov. Polícia má pre dovolenkárov viacero odporúčaní.

Častou chybou pred odchodom na dovolenku je nedostatočné zabezpečenie domácnosti proti vlámaniu

Stretávame sa s prípadmi, kedy ľudia zabudnú zavrieť okno, prípadne ho nechajú ho otvorené na "vetračku",  alebo zabudnú na okná na  pivnici rodinného domu, špajzi, toalete, na strešné okno a podobne.

Rada je jasná: zavrite všetky okná. Okná môžete spraviť ešte bezpečnejšími nalepením bezpečnostnej fólie.

Základné opatrenia

Zabezpečte svoje obydlie kvalitnými mechanickými prostriedkami, ako sú odolné okná, dvere a zámky, mreže, zosilňujúce fólie na sklenené časti dverí a okien, bezpečnostné sklá a elektronické zabezpečovacie systémy (alarm, kamera, snímač pohybu a podobne).

Vytvorte zdanie, že vo vašom príbytku je niekto prítomný, a to využitím elektronických spínacích zariadení, ktoré na určitý čas rozsvietia svetlá, zapnú rádio či televíziu.

Pripojte svoje obydlie na pult centralizovanej ochrany Policajného zboru.

Rady na ochranu domova

Prevencia proti vlámaniu začína dobre zamknutými dverami, bezpečnostné dvere sú pre zlodeja takmer neprekonateľnou prekážkou.

Dôkladne zamykajte dvere a zatvárajte okná, ktoré sú pre zlodeja najčastejšími vstupnými miestami do bytu.

Nikdy nenechávajte kľúče na dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči), zlodej ich vždy nájde.

Zabezpečte byt zabezpečovacím zariadením.

Po presťahovaní do nového bytu ihneď vymeňte zámky dverí.

Na zvončeky, schránky a dvere uvádzajte svoje priezvisko v množnom čísle a bez akademických titulov, aby ste nepritiahli pozornosť zlodejov.

Nechváľte sa nadštandardnými majetkovými pomermi.

Neuschovávajte doma väčšiu finančnú hotovosť.

Zapíšte si výrobné čísla drahej elektroniky a iných cenností v byte, aby polícia mohla v prípade krádeže tieto veci ľahšie nájsť a vrátiť. 

Keď auto zostane doma

Pred odchodom na dovolenku odporúčame vozidlo zaparkovať na bezpečnom mieste, ideálne v garáži, vo dvore za oplotením, na súkromnom pozemku u známych a podobne, kde bude pod kontrolou a zníži sa riziko krádeže alebo vlámania.

Ak taká možnosť nie je, odporúčame vozidlo zaparkovať na frekventovanom mieste, kde sa pohybuje viac ľudí. Pod lampou pouličného osvetlenia alebo na mieste, ktoré je chránené monitorovacím systémom obce.

V aute nenechávajte veci, ktoré by mohli zlodeja zaujať a mohol by ich speňažiť, ako sú navigácie, mobily, cenné veci, notebooky a podobne.

Neinformujte o odchode na dovolenku na sociálnych sieťach

Neodporúča sa  zverejňovať ani statusy z dovolenky počas jej trvania, keďže to upozorňuje možných páchateľov na opustenú domácnosť.

Vykradnuté vozidlo

Ak po návrate k vozidlu zistíte, že je zámok na dverách poškodený, okno rozbité a veci z auta chýbajú, privolajte políciu. V takom prípade s vozidlom ani vecami v ňom nemanipulujte, aby ste neznehodnotili prípadné stopy. Do príchodu polície zotrvajte na mieste, do vozidla si nesadajte, ničoho sa nedotýkajte a k vozidlu nikoho nepúšťajte.

 

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz