Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Druhý august je pamätným dňom státisícov obetí rómskeho holokaustu

03. 08. 2018

romovia-holokaust-ilustr

Vyše tritisíc Rómov bolo len v jeden deň - 2. augusta roku 1944 - zavraždených v koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka. Na prvý pohľad vysoké číslo však tvorí iba jedno percento zo všetkých rómskych obetí, ktoré neprežili holokaust počas druhej svetovej vojny.

O systematickom vyvražďovaní Rómov sa veľmi málo hovorí. To však neznamená, že rómsky holokaust neexistoval. Rovnako to neznamená, že by sme naň mali zabudnúť. Potrebujeme si pripomínať všetky obete nacistických vyhladzovacích táborov, ktoré si len na Slovensku vyžiadali vyše 21-tisíc ľudských životov. O to viac, že žijeme v dobe, kedy sa viaceré skupiny občanov, vrátane niektorých poslancov NRSR, snažia o neopodstatnenú glorifikáciu Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945, ktorá svojich občanov do vyhladzovacích táborov posielala,“ povedal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz .

Preto Ábel Ravasz položí symbolický veniec v Barci ako symbolickú spomienku na všetky obete nielen rómskeho holokaustu na Slovensku.  Práve na túto udalosť odkazuje v obci unikátny drevený pamätník – dielo gemerského rómskeho rezbára. 

Rómsky holokaust si v týždni od 6. do 10. augusta 2018  pripomenú aj regionálne kancelárie Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. V spolupráci s občianskymi združeniami Roma Markušovce a  Spolu Slovensko sa budú konať spoločné stretnutia s rómskymi ženami v Markušovciach, Dlhých Strážach, Levočských Lúkach, Spišskej Novej Vsi, v lokalite Hájik a Podskala. „Tu všade si pripomenieme osudy Rómov počas II. svetovej vojny a ich masové vyvražďovanie v koncentračných táboroch,“ vysvetlil Ábel Ravasz.

Rómskemu holokaustu bude venovaná aj spomienková udalosť v Prešove, spojená s menšou výstavou fotografií a informácií pre verejnosť. Konať sa bude na Starej Tehelni 8. augusta 2018 v čase od 13.00 do 15.00 hod. „Aj týmto krokom chceme poukázať, kam až môže zájsť rasová nenávisť a systematické podnecovanie negatívnych spoločenských nálad. Práve tie totiž môžu viesť ľudí k hrozným činom, od individuálnych akcií, ako bol nedávny útok na Rómov v Žiline, až po masové vyvražďovanie," upozornil Ábel Ravasz.    

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity aj tento rok pripravil symbolickú sviečku, ktorú môžete za obete rómskeho holokaustu zapáliť prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti aj vy. Jej autorkou je animátorka Veronika Kocourková. Ide o pokračovanie tradície z vlaňajška, kedy sviečku pripravila Kamila Kučíková. „Ak chcete vyjadriť súcit s obeťami rómskeho holokaustu, stačí, ak si 2. augusta dočasne zmeníte svoju profilovú fotku práve za túto sviečku. Ukážete tak, že vám nie sú ľahostajné obete II. svetovej vojny, bez ohľadu na farbu ich pleti,“ zdôraznil Ábel Ravasz.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz