Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Elektronické trhovisko na online obchod so štátom uspelo v Bruseli

13. 10. 2014

eks-logo

 Elektronický kontraktačný systém (EKS), ktorý nedávno spustil obchodovanie so štátom online, bol na konferencii o modernizácii verejnej správy v Bruseli prezentovaný ako príklad nástroja na transpozíciu e-smerníc o verejnom obstarávaní do každodennej praxe.

Zástupca medzinárodnej siete Community of Practice on Results based management Benedict Wauters označil Slovensko vo svojej prezentácii "Modernizovanie verejnej správy- úloha sietí/platforiem" ako príklad členského štátu, ktorého inštitúcie pružne reagujú na nové podnety, zavádzajú inovované procesy a postupy do správy vecí verejných, s cieľom zjednodušiť a sprehľadniť fungovanie verejnej správy.

V systéme sú stovky dodávateľov

V systéme EKS bolo  v rámci Elektronického trhoviska zaregistrovaných k 10. októbru 2014 už 801 dodávateľov a 917 objednávateľov a vyplnených bolo 564 opisných formulárov. Zrealizovaných bolo 11 obchodov a tri boli aj zazmluvnené. Informovala o tom poradkyňa ministra vnútra Tatiana Behrová.

Pravidlá elektronického trhoviska

Na Elektronickom trhovisku má povinne nakupovať štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb či stavebných prác presahuje 1000 eur a dosahuje 134.000 eur v prípade štátu, respektíve 207.000 eur v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5.186.000 eur.

Elektronické trhovisko je prvý nástroj projektu EKS, ktorý spustilo ministerstvo vnútra. Okrem neho aj ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím nástrojom je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom (ST) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).

 

Zdroj: TASR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz