Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

Elektronický kontraktačný systém sa rozrastá o nadlimitné trhovisko

13. 11. 2015

eks-logo

Po nedávnych legislatívnych zmenách plánuje Ministerstvo vnútra SR spustiť možnosť verejného obstarávania cez nadlimitné elektronické trhovisko (NET). Momentálne sa pripravuje jeho pilotná prevádzka, plne funkčné by malo byť od marca budúceho roka. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák  s poradkyňou ministra Tatianou Behrovou.

Nadlimitné zákazky sa cez Elektronický kontraktačný systém (EKS) doteraz robiť nedali. Túto možnosť priniesla novela zákona schválená v septembri tohto roka. "Chceme, aby prišlo čo najrýchlejšie k pilotnému spusteniu... Odhadujeme, že zhruba od marca by mohlo byť kompletne dokončené NET a prešlo by sa od dobrovoľnej fázy postupne do fázy povinnej," avizoval Robert  Kaliňák. Medzi prvé obchody by mali patriť nákupy pre hasičov či obstarávania komodít pre viaceré ministerstvá.

Minister Robert Kaliňák s poradkyňou pre VO Tatianou Behrovou
Minister Robert Kaliňák so svojou poradkyňou pre verejné obstarávanie Tatianou Behrovou

Zriaďovacíie náklady na tento systém budú približne 2,9 milióna €, následný mesačný paušál okolo 55 000 €  Celkové náklady za osem rokov by mali byť necelých 8 miliónov eur. Podľa ministra tieto náklady zaplatia už prvotné úspory, ktoré NET prinesie.

Nadlimitné verejné obstarávania majú zložitejšie pravidlá, preto aj trvanie celého obchodu bude dlhšie ako pri doterajšom elektronickom trhovisku, kde trvá do jedného týždňa. "Odhadujeme, že by sme mali byť schopní uzatvárať obchody v NET do jedného mesiaca. Doterajší priemer je 5-6 mesiacov, čo je veľká úspora, financie sa dajú potom lepšie plánovať," doplnil Kaliňák.

Elektronické trhovisko bolo zriadené 1. júla  2014. Prvý obchod sa na ňom uskutočnil 30. septembra, v ostrej prevádzke funguje od 1. februára 2015. Povinne na ňom nakupuje štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb či stavebných prác presahuje 1000, resp. 5000 €|, a dosahuje najviac 134 000 € v prípade štátu, respektíve 207 000 € v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5 186 000 €. Nadlimitné nákupy sa týkajú obchodov nad týmito sumami.

Okrem Elektronického trhoviska má EKS ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

  • Za prvých osem mesiacov plnej prevádzky obstarávania cez Elektronický kontraktačný systém dosiahli úspory takmer 32 miliónov €.
  • Pri celkovej vstupnej cene 206 miliónov eur dosiahla konečná zazmluvnená cena približne 174 miliónov €, oproti prvým ponukám sa tak usporilo viac ako 15 %.

Minister Robert Kaliňák hovorí o úsporách cez EKS
Minister Robert Kaliňák hovorí o úsporách pri využívaní EKS

"Za prvé mesiace fungovania elektronické trhovisko predstihlo všetky očakávania," konštatoval minister vnútra SR Robert Kaliňák. Vyzdvihol, že očakávané náklady 20 miliónov €na osem rokov sú už teraz prostredníctvom úspor splatené. Kým pôvodná analýza hovorila, že trhovisko má potenciál usporiť za osem rokov 100 miliónov €, aktuálny odhad úspor je už 300 miliónov €.

Doteraz prebehlo cez EKS 23830 verejných obstarávaní, denný priemer je približne 111 obchodov. Rekordný z tohto pohľadu bol 23. október 2015 , kedy v jeden deň prebehlo 310 verejných obstarávaní. "Za osem mesiacov fungovania nebol jediný pracovný deň bez toho, aby neprebehol obchod," podčiarkol minister.

Aktuálne je v systéme 11 000 registrovaných dodávateľov a ďalší sa prihlasujú.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz