Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Európske krajiny spolupracujú na #Prevenciaobchodovaniasludmi

Bratislava, 17. 10. 2019

obchod-s-ludmi-ilustr-oktober2019

Európska sieť pre prevenciu kriminality (EUCPN) a európske krajiny odštartovali 17. októbra 2019 spoločnú preventívnu kampaň zameranú na obchodovanie s ľuďmi. Kampaň upozorňuje občanov na to, že sa môžu stať obeťou obchodovania s ľuďmi, že EÚ im poskytuje širokú škálu práv a tiež informuje o miestach, kde môžu nájsť pomoc, ochranu a informácie.

Obchodovanie s ľuďmi je trestný čin, s ktorým bojujú krajiny rôznymi spôsobmi. Ide o trestný čin bez hraníc, a to je dôvod, prečo európske krajiny združené v EUCPN a EUROPOL-e spojili sily a zapojili sa do tejto iniciatívnej kampane. Celá aktivita je navrhnutá tak, aby zahrnula aj potenciálne obete.

Preventívna kampaň financovaná Fondom pre vnútornú bezpečnosť má za cieľ varovať obete a potenciálne obete, že môžu byť alebo sa môžu stať obeťou obchodovania s ľuďmi a informovať o tom, kde môžu nájsť pomoc, ochranu a informácie. Zároveň kampaň informuje o tom, že obete majú práva, ktoré si môžu uplatňovať v každom štáte EÚ: právo na asistenciu a podporu, právo na ochranu, ľudské a pracovné práva, právo na pobyt a reintegráciu.

eucpn

Súčasťou kampane sú taktiež podporné propagačné materiály ako plagát, nálepky a video. Do tejto kampane sa spoločne zapojili Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Island, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko, Rakúsko a Slovenská republika. Uvedené štáty budú v najbližších mesiacoch podporovať kampaň a na rôznych verejných miestach zdieľať jednotlivé výstupy.

Slovenská republika prostredníctvom svojho zástupcu, ktorého funkcia je zriadená pri Rade vlády SR pre prevenciu kriminality, šíri kampaň za účelom informovania o právach obetí obchodovania s ľuďmi. Aj tento rok evidujeme viac ako dvadsaťdva slovenských obetí, z ktorých viac ako polovica bola vykorisťovaná na Slovensku. Medzi vykorisťované obete patria aj mladistvé osoby, a preto v tejto súvislosti odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR počas celého roka organizuje prednášky, akcie (Červený autobus) a zážitkové workshopy pre študentov základných a stredných škôl.

workshop

Viac informácií nájdete na: Prevencia kriminalityNovodobí otroci a na EUCPN. Od novembra sa budú môcť ľudia o tejto problematike informovať osobne na Informačných kanceláriách pre obete trestných činov v každom krajskom meste (Pomoc obetiam).

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz