Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Gabčíkovo a Turany sa stanú mestami

25. 11. 2015

sirenyco

Na Slovensku pribudnú od 1. januára 2016 k terajším 138 mestám dve nové – Gabčíkovo a Turany. Národná rada SR vyhlásila 24. novembra 2015 tieto obce za mestá. Počet miest v Slovenskej republike sa tak rozšíri po 15 rokoch, naposledy boli vyhlásené za mestá v roku 2001 obce Krásno nad Kysucou a Šaštín-Stráže.

Návrh na vyhlásenie Gabčíkova v okrese Dunajská Streda a Turian v okrese Martin za mesto schválila vláda SR 21. októbra 2015. Návrh vypracovalo Ministerstvo vnútra SR na základe žiadostí obcí a na základe odporúčania príslušných okresných úradov v sídle kraja, v prípade Turian aj dotknutých ministerstiev. Na základe uznesenia Národnej rady SR vláda vydá osvedčenie o vyhlásení obce za mesto.

Obidve obce spĺňajú zákonné podmienky vyhlásenia obce za mesto. Podľa zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov môže Národná rada SR vždy k 1. januáru na návrh vlády vyhlásiť za mesto obec, ktorá:

  • je hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom alebo centrom cestovného ruchu, alebo kúpeľným miestom,
  • zabezpečuje služby aj pre obyvateľov okolitých obcí,
  • má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami,
  • má aspoň v časti územia mestský charakter zástavby,
  • má najmenej 5 000 obyvateľov.

Obec možno vyhlásiť za mesto, aj keď nespĺňa podmienku počtu obyvateľov, ak je to opodstatnené vzhľadom na splnenie ostatných predpokladov.

Obec Gabčíkovo má 5 397 obyvateľov, obec Turany zas 4 332 obyvateľov (údaj k 31. decembru 2014.) Obidve sú administratívnym a kultúrnym centrom, zabezpečujú niektoré služby aj pre obyvateľstvo okolitých obcí, majú zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami a v časti územia majú mestský charakter zástavby.  Turany mali už v minulosti udelené mestské výsady. Podľa podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka bude takáto zmena „magnetom“ pre ďalšie služby a bude mať pozitívny vplyv pre rozvoj daného regiónu.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz