Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. máj 2024, štvrtok
 

Grécku sužovanému požiarmi pomôžu slovenskí hasiči

08. 08. 2021

grecko-poziare

V nedeľu 8. augusta 2021 ráno  bol zo Slovenska do Grécka vypravený modul pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí, ktorý pomôže pri likvidácii lesných požiarov severne od Atén.

„Nesmierne oceňujem, že sa hasiči zaradení v module zmobilizovali za menej ako 24 hodín a teraz sú už na ceste do požiami zasiahnutých lokalít," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Hasiči sa vydávajú na cestu

V module do Grécka je zaradených 75 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 30 kusov techniky, ktorej súčasťou sú okrem veľkokapacitných a strednokapacitných hasiacich automobilov aj vozidlá s logistikou.

Hasiči sa vydávajú na cestu

Modul bude po príchode do Grécka se­­bestačný vrátane elektrickej energie, ubytovania a stravovania na sedem dní, v prípade potreby bude možné túto dobu predĺžiť.

Minister Roman Mikulec pred členmi hasičského modulu

Veľvyslankyňa SR v Grécku Iveta Hricová na margo vyslanej pomoci povedala: „Grécka strana už teraz vysoko oceňuje a vysoko si váži tento krok, považuje ho za nesmierne ústretový. Vnímajú ho ako veľký prejav solidarity a sú naozaj vďační."

Minister Roman Mikulec pred členmi hasičského modulu

Na vyslaní modulu z Bratislavy boli prítomní minister vnútra SR Roman Mikulec, štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner, velvyslankyňa SR v Grécku Iveta Hricová, prezident HaZZ Pavol Mikulášek a generálny riaditeľ Sekcie krízového riadenia MV SR Marián Dritomský.­­

Minister Roman Mikulec a prezident Hazz Pavol Mikulášek pred členmi hasičského modulu

Počas pretrvávajúceho horúceho a suchého letného počasia Grécko zasiahla vlna lesných požiarov na ostrovoch, na polostrove Peloponéz a tiež v regióne Atika (Atény).  V dôsledku katastrofálnej situácie požiadalo Grécko o sily a protriedky mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.  Slovensko v reakcii na požiadavku ponúklo modul pozemného hasenia lesných požiarov, grécka strana ponuku oficiálne akceptovala.

 Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz