Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. apríl 2024, nedeľa
 

Hasenie požiaru na vrchu Ihla je v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi veľmi efektívne

06. 11. 2015

01 - Hasenie požiaru na vrchu Ihla je v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi veľmi efektívne

V utorok napoludnie bol hlásený požiar zmiešaného porastu na vrchu Ihla pri obci Ihľany v okrese Kežmarok. Na prieskum bolo vyslaných približne tucet hasičov, ktorí po príchode označili prístup k požiaru za ťažko prístupný. Situáciu komplikoval silný vietor, dôsledkom ktorého sa požiar rýchlo rozširoval. K hasiacim prácam bolo povolaných ďalších 40 profesionálnych a 20 dobrovoľných hasičov, monitoring prostredia vykonával vrtuľník Letky MV SR.
Počas stredajšieho dňa sa požiar zmiešaného porastu rozšíril na 160 hektárov, bolo potrebné zvýšiť sily a prostriedky. Na pomoc profesionálom prišlo ďalších 60 dobrovoľných hasičov, ktorí sa spolu s 50 kusmi hasičskej techniky a 2 vrtuľníkmi Letky MO SR snažili dostať požiar pod kontrolu. Popoludní tohto istého dňa sa počet hasičov navýšil na viac ako 200. Požiar sa rozširoval v koreňovom systéme, hasiči rozhrabávali a zalievali otvorené ohniská. Aj napriek silnému vetru, nepriaznivému počasiu a ťažko dostupnému terénu sa hasičom podarilo požiar v stredu podvečer lokalizovať. Od tohto momentu sa požiar nerozširoval, pričom hasiči ďalej systematicky pracovali na jeho likvidácii.
Spolupráca profesionálnych a dobrovoľných hasičov pri tomto rozsiahlom požiari sa ukázala ako veľmi efektívna. Dobrovoľní hasiči sa od septembra tohto roka zúčastňujú na profesionálnych výcvikoch s využitím moderných trenažérov vo výcvikovom centre HaZZ Lešť, zámerom ktorých je lepšie využitie potenciálu DHZO. Pri spoločnom zásahu na vrchu Ihla sa tento zámer potvrdil.

Počas požiaru, ktorý zničil takmer 200 hektárov zmiešaného porastu zasahovalo:
250 profesionálnych a dobrovoľných hasičov,
45 ks cisternových automobilových striekačiek,
15 ks hasičských štvorkoliek,
35 ks ostatnej hasičskej techniky,
2 vrtuľníky Letky MO SR,
2 vrtuľníky Letky MV SR.

Hasiči požiar úplne zlikvidovali v piatok podvečer.

 

Zdroj: HaZZ
Foto: Vladimír Benko, Radoslav Lacko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz