Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. máj 2024, nedeľa
 

Hasiči čoskoro dostanú špeciálnu techniku pre bezpečnú manipuláciu s toxickým odpadom v lokalite Chemko Strážske

19. 03. 2021

chemko-sudy-ilustr1

Stovky ton toxického odpadu v areáli bývalej továrne Chemko Strážske, ktorý nebol oficiálne potvrdený celé desaťročia, dostali Slovensko do postavenia krajiny najviac znečistenej PCB látkami. Dôsledky pre zdravie obyvateľstva sú alarmujúce. Problém sa oficiálne začal riešiť až v januári 2020, keď spoločnosť išla do likvidácie a jej areál začali kontrolovať štátne orgány.

Odvtedy je v Prešovskom a Košickom kraji vyhlásená mimoriadna situácia pre stav ohrozenia obyvateľstva nebezpečnými látkami. Na riešení pracuje tím expertov.  Ministerstvo vnútra absolvovalo viacero pracovných stretnutí so zástupcami rezortu životného prostredia, ministerstva pôdohospodárstva a odborníkmi z akademického prostredia s technologickým zameraním. Absolútnou prioritou je bezpečné odstránenie hrdzavejúcich sudov s chemikáliami, ich likvidácia a tiež filtrácia vody vytekajúcej z kopca skládky.

Vláda v decembri 2020 prijala opatrenia na riešenie krízovej situácie a vyčlenila finančné prostriedky vo výške pol milióna eur. V súčasnosti sa finalizujú technologické postupy pri odčerpávaní kontaminovanej vody a pri  ďalších expertných činnostiach. Následne bude pripravený podrobný harmonogram prác a vybuduje sa filtračný systém.

Infografika - Pomáhame pri riešení envirozáťaže Chemko Strážske

Hmotný toxický odpad v korodujúcich sudoch sa dočasne bezpečne uskladní do špeciálnych kontajnerov a následne sa podniknú ďalšie opatrenia na zabránenie ďalšej kontaminácie vody. Likvidáciu odpadu zabezpečí rezort životného prostredia.

Všetky tieto kroky by mali prispieť k zlepšeniu životného prostredia v lokalite.

Sanačné práce súvisiace s odstraňovaním odpadu budú vykonávať hasiči s pomocou Ozbrojených síl SR. Obstaraním špeciálnej techniky na manipuláciu, uskladnenie a prepravu PCB látok ministerstvo vnútra v decembri 2020 poverilo svoju dcérsku spoločnosť Automobilové opravovne MV SR, a. s., a to na základe potrieb špecifikovaných Prezídiom HaZZ.

„Všetky kroky robíme v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní na základe dlhodobého zámeru udržiavať a zlepšovať spôsobilosť našich útvarov pri riešení mimoriadnych situácií," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Rámcové dohody v hodnote 195-tisíc eur s dvomi slovenskými spoločnosťami na dodávku 30 kusov špeciálnych kontajnerov na uskladnenie PCB látok boli podpísané tento týždeň. Prvé kusy by hasiči mali dostať do 2 mesiacov. Každý z kontajnerov má nosnosť 15-tisíc kilogramov, je zhotovený z vysokoakostnej ocele a vodotesný. Kontajnery majú množstvo bezpečnostných prvkov a ADR certifikát, ktorý potvrdzuje, že sú spôsobilé na uskladnenie a prepravu PCB látok.

Nákres kontajnera

V súčasnosti prebieha aj proces dodania a modifikácie špeciálne upraveného manipulátora. Jeho technickú špecifikáciu navrhlo Prezídium HaZZ tak,  aby nedošlo k ohrozeniu osôb pri bezprostrednej manipulácii s PCB látkami. 

Ďalší postup budeme konzultovať s ministerstvom životného prostredia.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz