Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Hasiči požiar skladu v obci Rovinka zlikvidovali, pri náročnom zásahu namieste ošetrili 8 zranených hasičov

23. 06. 2023

Požiar v obci Rovinka si vyžiadal obrovský zásah Hasičského a záchranného zboru spolu s ďalšími zložkami. Len počas 22. júna 2023 zasahovalo 180 hasičov z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja vrátane dobrovoľných hasičov z okolitých obcí. V piatok 23. júna 2023  ráno nastúpila ďalšia ranná zmena 21 profesionálnych hasičov a 10 dobrovoľných hasičov.

V obci Rovinka v skladoch horelo 700 ton plastov a 1500 drevených paliet.

„Ďakujem všetkým zložkám rezortu vnútra za mimoriadny náročný zásah, ktorý neuľahčovalo ani horúce letné počasie. Obrovská vďaka patrí všetkým za to, že likvidáciu požiaru zvládli a zvládajú s obrovským nasadením s prihliadnutím občana a ochrany jeho zdravia na prvom mieste. Už počas včerajšieho dňa som sa podrobne informoval o priebehu udalosti, ako aj o stave príslušníkov primárne Hasičského a záchranného zboru, ako aj o nameraných hodnotách v ovzduší. Vážení kolegovia – z Hasičského a záchranného zboru, chemických laboratórií, Policajného zboru a ďalší, ktorí ste pri tejto mimoriadnej udalosti v Rovinke zasahovali. Chcem sa vám všetkým poďakovať za vašu prácu a nasadenie, som na vás hrdý a nesmierne si to vážim," povedal minister vnútra SR Ivan Šimko.

Zasahujúci hasiči ochladzovali aj okolité objekty, aby nedošlo k rozšíreniu požiaru. V prípade, že by bolo nutné ľudí z blízkosti evakuovať, bol na mieste pripravený aj evakuačný autobus Hasičského a záchranného zboru. Vzhľadom na vývoj situácie, rýchlosť a precíznosť zasahujúcich príslušníkov nebolo nutné obyvateľov evakuovať . Ďakujem všetkým zasahujúcim príslušníkom HaZZ, dobrovoľným hasičom za profesionálne odvedenú prácu,"  povedal  prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

S hasičmi a príslušníkmi Policajného zboru, ktorý usmerňovali dopravu, zasahovali na mieste aj kontrolné chemické laboratória Civilnej ochrany v Nitre. Vykonali merania v 13 lokalitách,  vrátane miesta požiaru. Na základe meraní po vypuknutí požiaru zistili zvýšené koncentrácie oxidu uhoľnatého, oxidov dusíka a ďalšieho množstva zlúčenín, ktoré sú pri podobných požiaroch typické a nevymykajú sa rozmedziu hodnôt, ktoré by mali negatívne ovplyvniť občanov žijúcich v okolí. 

Starostom miestnych obcí v možnej spádovej oblasti do 30 km ako sú Kalinkovo, Hamuliakovo, Dunajská Lužná a bratislavské mestské časti Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Vlčie hrdlo, či Petržalka odporučili vyhlásiť  opatrenia pre občanov k obmedzeniu pohybu na verejných priestranstvách, a nevetrať, najmä ak pociťujú zhoršenú kvalitu ovzdušia. Usmernenia týkajúce sa obmedzenia pobytu vo vonkajšom prostredí, ako aj  odporúčania na zatvorenie okien či prekrytie dýchacích ciest, trvali po dobu zhoršeného stavu ovzdušia, teda do večerných hodín.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz