Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. apríl 2023, nedeľa
 

Kabinet súhlasil s bezodkladnou obnovou vrtuľníkovej techniky letky ministerstva vnútra

12. 04. 2022

03 - Hasenie požiaru v nedostupnom teréne na kopci Veľký Gápeľ

Vláda v utorok 12. apríla 2022 schválila  návrh na bezodkladnú obnovu vrtuľníkovej techniky ministerstva vnútra, ktorý na rokovanie predložil minister Roman Mikulec. Rezort vnútra tak reaguje na nepriaznivý vývoj bezpečnostnej situácie na východnej hranici EÚ.

Letecký útvar MV SR v súčasnosti disponuje 2 vrtuľníkmi ruskej výroby typu MI-171 /z toho 1 je dlhodobo neschopný prevádzky/  a 1 vrtuľníkom Bell 429.

Z dôvodu technických obmedzení, vysokej poruchovosti a ťažkej dostupnosti náhradných dielov je terajšia využiteľnosť vrtuľníkov Mi-171 veľmi nízka.

V súčasnosti sa rokuje o prijatí už piateho kola nových prísnejších sankcií voči Ruskej federácii a dá sa jednoznačne očakávať súbor reakcií zo strany Ruskej federácie. Je len otázkou času, kedy výrobca techniky odoberie certifikáty pre ním licencované údržbové organizácie v EÚ a zároveň prestane dodávať náhradne diely patričnej kvality alebo diely celkovo.

Takýto stav je v súčasnosti neúnosný: hrozí prerušenie prevádzky a strata spôsobilosti Leteckého útvaru MV SR plniť pre vnútornú bezpečnosť štátu kritické úlohy.

Z pohľadu LÚ MV SR je najoptimálnejší scenár zadováženie náležitej novej leteckej techniky v najkratšom možnom čase súčasne  s odpredajom, respektíve zámenou dvoch vrtuľníkov Mi-171.

S ponukou na nové vrtuľníky plánuje ministerstvo vnútra osloviť všetkých relevantných výrobcov a obchodníkov na trhu. Preveríme aktuálnu trhovú dostupnosť vhodných modelov leteckej vrtuľníkovej techniky pre jej okamžité zaobstaranie formou priameho rokovacieho konania v súčinnosti s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.

O finálnom rozhodnutí bude ešte rokovať kabinet.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz