Kampaň s fiktívnou webstránkou zameraná proti obchodu s ľuďmi bodovala na prestížnej súťaži Zlatý klinec 2015
20. 05. 2015
Ukázať verejnosti, ako ľahko sa človek môže stať novodobým otrokom - s týmto zámerom pripravilo ministerstvo vnútra v spolupráci s občianskym združením BSOS edukatívno-preventívnu kampaň www.superzárobok.sk. Kampaň bola spustená na pár dní v marci tohto roku. Cieľom bolo zistiť. ako je verejnosť pri hľadaní práce v zahraničí informovaná o fenoméne zvanom obchod ľuďmi.
Zlatý klinec je najvýznamnejšou súťažou o najkreatívnejšiu reklamu na Slovensku. Základným a jediným kritériom hodnotenia kvality súťažných prác je originalita, inovatívnosť kreatívneho nápadu a kvalita jeho realizácie. Nápaditosť v prípade kampane www.superzárobok.sk ocenili odborníci z oblasti reklamy hneď dvomi cenami. V kategórii Interactive and online sme získali 3. miesto - bronzový klinec v kategórii Interactive and online pre neziskové organizácie. Za kreativitu v PR 2. miesto – strieborný klinec v kategórii kreativita v PR pre neziskové organizácie. Z celkovo 237 prihlásených prác bola kampaň MV SR jedna z najúspešnejších. Len pre zaujímavosť, v súťaži Zlatý klinec doteraz žiadne ministerstvo túto cenu nezískalo.
Viac o ocenenej kampani nájdete na: https://www.youtube.com/watch?v=7QyGYZRH1lM
V priebehu troch dní reklama na sociálnych sieťach zasiahla 740 000 používateľov. Z nich 41 000 navštívilo "nachytávací" web www.superzárobok.sk. Až 2 300 ľudí, ktorí sa zaregistrovali ako záujemcovia o prácu v zahraničí, sme možno zachránili pred potenciálnym otroctvom.
O akých ľudí ide o najčastejšie? Až 34 % zaregistrovaných ľudí pochádza z Prešovského a Košického kraja. Dve tretiny registrovaných boli muži, z hľadiska veku sú najviac ohrozené skupiny mladých ľudí do 26 rokov.
Aj vďaka kampani doteraz navštívilo edukatívno-informačnú webovú stránku www.novodobiotroci.sk až 7 000 ľudí. Cieľom kampane totiž bolo prostredníctvom vlastnej skúsenosti jednotlivca upozorniť na obrovské riziká, ktoré sa ukrývajú za lákavými no neoverenými ponukami práce v zahraničí.
Z pohľadu formy obchodovania s ľuďmi (teda, na aký účel boli tieto osoby obchodované), môžeme na základe posledných štatistík konštatovať nasledovné:
- približne 40 % obetí bolo vykorisťovaných v nútených prácach,
- 30 % v nútenej prostitúcii,
- 20 % bolo nútených k uzatvoreniu sobáša,
- 10 % obetí bolo vykorisťovaných za účelom núteného žobrania či nútenej kriminality.
Keďže je obchodovanie s ľuďmi celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod po obchode s drogami a zbraňami, Slovensko vypracovalo rad systémových opatrení zameraných na zefektívnenie boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Medzi tie najdôležitejšie patrí Program podpory obetí obchodovania s ľuďmi či spustenie národnej linky.
Od roku 2008 do 30.6. 2014 bolo do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi /pdf, 6106,2 kB/ zaradených 170 obetí, z toho 112 žien a 58 mužov, ktorí boli najčastejšie vykorisťovaní sexuálne či formou nútenej práce. Ide o čísla, ktoré hovoria o dobrovoľne prihlásených obetiach, obetí teda môže byť v skutočnosti viac. Preto odporúčame informovať sa na Národnej Linke pomoci obchodovania s ľuďmi 0800 800 818, ktorá je určená na poskytnutie preventívnych informácií pred vycestovaním do zahraničia, ako aj na nadviazanie prvého kontaktu s potenciálnou obeťou a na sprostredkovanie pomoci.
- Ministerstvo vnútra fiktívnou webovou stránkou varuje pred falošnými ponukami práce
- Nie každá cesta do sveta je ako z rozprávky
- Slováci obeťami otrockej práce v Anglicku
- S cieľom bojovať proti núteným sobášom sa Slovenská republika zapája do projektu HESTIA