Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Kandidátne listiny pre jesenné voľby možno podávať do augusta

15. 08. 2022

komunalne-volby-urna-ilustr

Voľby do orgánov samosprávy obcí a samosprávnych krajov sa uskutočnia po prvý raz v jednom termíne a v jednej volebnej miestnosti, a to v sobotu 29. októbra 2022.  Pripomíname, že politické strany, koalície aj nezávislí kandidáti majú čas na podanie kandidátnych listín najneskôr do 30. augusta 2022.

Pre komunálne voľby sa kandidátne  listiny doručujú zapisovateľovi miestnej volebnej komisie  v listinnej podobe, pre župné voľby zapisovateľovi volebnej komisie samosprávneho kraja v listinnej aj elektronickej podobe.

Upozorňujeme tiež politické strany a koalície politických strán, že dňom 30. augusta uplynie lehota na delegovanie členov miestnej volebnej komisie a komisie samosprávneho kraja.

Osobitne upozorňujeme politické strany a ich koalície, ktoré predložili kandidátnu listinu pre voľby do obecného zastupiteľstva a tie ktoré predložili kandidátnu listinu pre voľby  do zastupiteľstva samosprávneho kraja, na možnosť delegovať člena do miestnej volebnej komisie v obci, v ktorej sa utvára iba jeden volebný okrsok. Miestna volebná komisia v tomto prípade totiž plní v deň volieb aj úlohu  okrskovej volebnej komisie a lehota na delegovanie uplynie tiež  dňom 30.augusta.

Informáciu o počtoch okrskov utvorených v obciach nájdete na webe ministerstva vnútra (XLSX, 185 kB).

 • Súčasťou kandidátnej listiny každého nezávislého kandidáta pre voľby do zastupiteľstva samosprávneho kraja je osobitná listina podpísaná voličmi samosprávneho kraja, ktorí podporujú jeho kandidatúru, v počte 400 podpisov, pre voľby predsedu samosprávneho kraja v počte 1000 podpisov.
 • Súčasťou kandidátnej listiny každého nezávislého kandidáta pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva a voľby starostu obce je listina podpísaná voličmi, ktorí podporujú jeho kandidatúru a majú trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje. Minimálny počet podpisov voličov na podpisovej listine závisí od počtu obyvateľov obce:
  • Počet obyvateľov do 50: 10 podpisov
  • Počet obyvateľov 51 – 100:  20 podpisov
  • Počet obyvateľov 101 – 500: 40 podpisov
  • Počet obyvateľov 501 – 2000:  100 podpisov
  • Počet obyvateľov 2001 – 20000:  200 podpisov
  • Počet obyvateľov 20001 – 100000:  500 podpisov
  • Počet obyvateľov nad 100000:  1000 podpisov.

Na hlasovanie obecných poslancov, respektíve mestských zastupiteľstiev, starostu či primátora bude slúžiť biela obálka. Hlasovacie lístky na voľbu poslancov krajských zastupiteľstiev a šéfa samosprávneho kraja bude potrebné vložiť do modrej obálky. Obálku následne volič hodí do určenej schránky, teda buď bielej alebo modrej.

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že ak občan vloží lístok do nesprávnej obálky, bude jeho hlas neplatný.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz