Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Kľúčom k úspechu v boji proti nelegálnej migrácii je ochrana vonkajších hraníc

24. 02. 2023

logo EÚ

Štátny tajomník ministerstva vnútra  Tomáš Oparty sa v dňoch 23. – 24. februára 2023 v Aténach zúčastnil na 2. Európskej konferencii pre riadenie hraníc nadväzujúcej na prvú konferenciu, ktorá sa konala minulý rok vo Vilniuse.

Účastníci si v úvode konferencie uctili minútou ticha prvé výročie začiatku vojny na Ukrajine.  Zhodli sa na pokračovaní v podpore ukrajinského ľudu, ktorý uteká pred brutálnou agresiou Ruskej federácie.

Hlavným cieľom tohtoročnej konferencie bolo skúmanie a hľadanie možností a nástrojov ako zintenzívniť úsilie v boji proti politickému zneužívaniu migrácie, ako účinne zabezpečiť ochranu vonkajšej hranice a riešiť masové migračné toky. Účastníci sa zamerali  na zvyšovanie návratov a na zlepšenie spolupráce s tretími krajinami a ocenili práce na postupnom prijímaní nového Paktu o migrácii a azyle.

Účastníci konferencie

Slovensko v oblasti migrácie za posledný rok prešlo neľahkými skúškami. Na jednej strane to bol bezprecedentný tlak vlny odídencov z Ukrajiny: na naše územie prišlo viac ako 1,2 milióna ľudí, pričom takmer 110-tisíc  z nich požiadalo o štatút dočasného útočiska. Na strane druhej to bola tranzitná sekundárna migrácia zo západobalkánskej trasy, ktorá predstavovala pre Slovensko medziročný nárast o 800 percent  oproti roku 2021.

Účastníci konferencie

“V súvislosti s problematikou nelegálnej migrácie je dôležité a kľúčové chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu. Som rád, že postoj, ktorý SR od počiatku vypuknutia migračnej krízy dlhodobo a konzistentne zastávala, bol dnes opätovne potvrdený ako jediný správny aj ostatnými členskými štátmi. Zavádzanie vnútorných kontrol nie je a nemôže byť našim spoločným európskym riešením. Posilnením kontrol na vonkajšej hranici prispejeme k ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti v Európe. Rovnako musíme venovať veľkú pozornosť harmonizácii vízovej politiky krajín západného Balkánu s vízovou politikou Európskej únie. Ďalším dôležitým opatrením je, aby sme plne využívali ustanovenia návratovej smernice a existujúce readmisné dohody Európskej únie s tretími krajinami, a využívali kapacity Frontexu pre ochranu spoločných hraníc,” povedal štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

Slovensko podporuje využívanie európskych zdrojov na financovanie krajín na vonkajších hraniciach EÚ, ako aj krajín významne zasiahnutých sekundárnou nelegálnou migráciou, keďže pri riešení nelegálnej migrácie vznikajú členským štátom nemalé finančné náklady.

Zástupcovia rezortov vnútra v tejto súvislosti vyzývajú Európsku komisiu, aby členským štátom s vonkajšou schengenskou hranicou vyčlenila na jej ochranu náležitú finančnú podporu.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz