Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 3. marec 2024, nedeľa
 

Kontrolný deň na východnej hranici

24. 06. 2013

Kontrolný deň na východnej hranici

Minister vnútra Robert Kaliňák prišiel neohlásene na kontrolný deň na východnú hranicu. V júli totiž Slovensko čaká kontrola vonkajšej pozemnej hranice schengenského priestoru.

Slovensko je súčasťou päťročného plánu hodnotenia správneho uplatňovania schengenského acquis (pravidiel), ktoré sa vo vybraných členských štátoch uskutočňuje v rokoch 2012 – 2013. Po tom, čo sa v marci hodnotilo na slovenskom zastupiteľskom úrade v Moskve a Generálnom konzuláte SR v Užhorode správne uplatňovanie schengenských pravidiel v oblasti víz a konzulárnej spolupráce, v júli nás čaká kontrola vonkajšej pozemnej hranice. Aj preto minister vnútra neohlásene kontroloval koncom minulého týždňa pripravenosť jednotlivých hraničných oddelení aj hraničných priechodov na hranici s Ukrajinou, ktorá je vonkajšou pozemnou hranicou schengenského priestoru. Minister Kaliňák navštívil operačné stredisko v Sobranciach, oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru, zameral sa na prácu polície na hraničných priechodoch, ale aj na činnosť policajtov priamo v teréne na hranici s Ukrajinou. Počas návštevy ho zaujímalo predovšetkým zapájanie nových technických prostriedkov na kontrolu hranice (nočné videnie, automobilová technika, prostriedky využívané pri hraničnej kontrole na hraničných priechodoch, výpočtová technika), ale aj odborná spôsobilosť a pripravenosť policajtov. Slovensko okrem júlovej kontroly hranice čaká tento rok aj hodnotenie Schengenského informačného systému a činnosť národnej ústredne SIRENE.

Slovensko sa stalo súčasťou schengenského priestoru 21. decembra 2007. V tento deň sa štátna hranica s Ukrajinou stala vonkajšou pozemnou hranicou schengenského priestoru. Vnútornými pozemnými hranicami EÚ sú štátne hranice s Českom, Rakúskom, Maďarskom a Poľskom. Päťročný plán hodnotenia správneho uplatňovania schengenského acquis (pravidiel) sa týka ochrany osobných údajov, policajnej spolupráce, vzdušných hraníc, vízovej a konzulárnej spolupráce, Schengenského informačného systému a pozemnej hranice.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz