Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Kontroly na slovensko-českej hranici: Českú republiku sme upozornili na dodržiavanie podmienok readmisných dohôd

12. 10. 2022

logo Policajného zboru SR

Ministerstvo vnútra upozornilo listom cezhraničného splnomocnenca Česka na dodržiavanie podmienok readmisných dohôd. Česká republika totiž v uplynulých dňoch nedodržiavalo presné miesta a časy odovzdávania a preberania migrantov. Po rokovaní vlády v stredu 12. októbra 2022 to uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Slovensko vytvorilo na kontrolu migrantov dostatok hliadok a posilnilo hliadky v prihraničí. Migranti podľa ministra Mikulca nemajú záujem zostať na Slovensku či v Česku, ich cieľom je Nemecko. Neostávajú ani v ubytovniach, ktoré sú pre nich vytvorené na hraniciach.  

"Posilnili sme hliadky aj na maďarskom území. Spolupracujeme s maďarskou políciou," povedal Roman Mikulec. Na Slovensku sú tiež posilnené policajné hliadky, ktoré sa zameriavajú na prevádzačov.
 Migrácia bude predmetom nadchádzajúceho rokovania ministrov v Luxemburgu, ktoré sa uskutoční v piatok 14. októbra.

Premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec

Podľa zákona o pobyte cudzincov je  cudzinecká polícia povinná každého nelegálneho migranta zadržaného na území SR (aj tých, ktorých nám vráti ČR) administratívne vyhostiť podľa § 82 ods. 1 zákona.  Len v prípade, ak sa po zadržaní cudzinca zistí, že existujú zákonné prekážky administratívneho vyhostenia upravené v § 81 zákona o pobyte cudzincov, musí cudzinecká polícia administratívne vyhostenie zastaviť.

V prípade  nelegálnych migrantov zo Sýrie alebo Afganistanu na základe stanoviska EÚ momentálne existuje prekážka vyhostenia, a preto každé administratívne vyhostenie do Sýrie alebo Afganistanu je zastavené. Následne sa takáto osoba  podrobí snímaniu daktyloskopických odtlačkov a fotografovaniu do informačného systému, aby nedochádzalo k zámene osoby,  a prevereniu, či  nejde o osobu, ktorá by predstavovala hrozbu pre verejný poriadok a bezpečnosť SR a EÚ.

Ak osoba nepredstavuje hrozbu, tak  podľa § 61a zákona o pobyte cudzincov má možnosť zotrvať na území SR (naďalej je však v postavení nelegálne sa zdržiavajúcej osoby). Zotrvanie na území SR je možné až do odpadnutia prekážok administratívneho vyhostenia. Umiestnenie  takejto osoby do utečeneckých táborov nie je možné, nakoľko neexistujú zákonné dôvody na zaistenie osoby do útvaru policajného zaistenia pre cudzincov upravené v § 88 alebo § 88a zákona o pobyte cudzincov. Zároveň  - kedže nežiadajú o azyl na území SR -   nie je možné ani ich umiestnenie do záchytných utečeneckých táborov migračného úradu MV SR.

V prípade cudzincov z iných štátov ako Afganistan alebo Sýria, ktorých je možné vyhostiť, cudzinecká polícia rozhodne o ich administratívnom vyhostení. V rozhodnutí o administratívnom vyhostení buď určí lehotu na vycestovanie a následne cudzinca prepustí (ten je povinný opustiť územie SR a Schengenu do lehoty určenej v rozhodnutí o administratívnom vyhostení), alebo lehotu na vycestovanie neurčí a rozhodnutie o vyhostení vykoná. V takom prípade  je následne cudzinec zaistený a umiestnený  na útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove alebo Sečovciach, a to až do vykonania administratívneho vyhostenia mimo Schengenský priestor.

Foto: TASR

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz