Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Kynológovia Horskej záchrannej služby sú pripravení aj na medzinárodné misie v ruinách

02. 12. 2020

záchranár so psom

Psovodi a ich štvornohí pomocníci z Horského špecializovaného záchranného modulu úspešne zavŕšili niekoľkoročnú prípravu. Spolu šesť kynológov z Horskej záchrannej služby so svojimi psami získalo certifikáty o pripravenosti pre nasadenie v medzinárodných misiách pri vyhľadávaní a záchrane osôb v ruinách. Kynológovia Horskej záchrannej služby dostali takéto potvrdenie po prvýkrát.

 

Získaniu osvedčenia predchádzala skúška, ktorú zorganizovalo Školiace stredisko Horskej záchrannej služby. Súčasťou komisie boli posudzovatelia zo Slovinska a Maďarska.

Kynológovia so psami koncom novembra počas dvoch dní v Košiciach a Spišskej Novej Vsi predviedli, ako sú pripravení na vyhľadávanie.  Skúšobná komisia hodnotila psovoda aj psa: tímovú prácu, pozorovanie, ovládateľnosť psa, motiváciu a ochotu hľadať, pohyblivosť a samostatnosť. Sledoval sa počet nájdených ukrytých osôb a aj falošné značenie psov.

Pes a psovod

Psovodov preskúšali aj z teoretických a praktických znalostí poskytovania prvej pomoci. Tiež museli preukázať sebestačnosť a autonómnosť seba a svojich zvieracích pomocníkov počas celej skúšky (doprava, ubytovanie, stravovanie), pričom museli byť pripravení na vyhľadávanie do 15 minút od vyzvania. Platnosť získaného certifikátu je 24 mesiacov.

Pes a psovod

Projekt Horský špecializovaný záchranný modul sa realizuje vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom operačného programu Kvalita životného prostredia.

Modul bude slúžiť v súlade s príslušnými nariadeniami EÚ na nasadenie v horskom prostredí pri mimoriadnych udalostiach ovplyvnených zmenou klímy. Fungovať bude samostatne, ale môže byť použitý ako prídavná časť iného špecializovaného záchranného modulu na území SR i v zahraničí.

Foto: Vladimír Benko, MV SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz