Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. júl 2024, piatok
 

Linka 112 v detskej relácii STV Fidlibum

02. 05. 2013

fidlibum1

Aj deti by mali vedieť, na čo slúži linka tiesňového volania 112. Na základe tejto myšlienky vznikla spolupráca Slovenskej  televízie a MV SR.

Európske číslo tiesňového volania 112,  ktoré na Slovensku funguje od roku 2002 a slúži na privolanie pomoci v tiesni, teda v prípade, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde   k ohrozeniu života, zdravia, majetku alebo životného prostredia. Toto dôležité číslo by malo poznať aj každé dieťa a vedieť kedy a v akých situáciách ho použiť na privolanie pomoci. 

Štáb RTVS a zástupcovia MV SR pri výrobe relácie 

Kedy volať na bezplatné číslo tiesňového volania 112? Čo robiť, keď niekomu na ulici ostane zle, keď odpadne, keď sa stane dopravná nehoda, alebo niečo horí? Na tieto otázky dostali deti odpovede aj v relácii Slovenskej televízie Fidlibum v sobotu 4. mája o 8:00 hod na Jednotke. Hlavní predstavitelia Radomír a Miška, ktorí deti každú sobotu ráno niečo naučia, tento raz poradia, ako volať na číslo 112. Malí diváci sa prostredníctvom TV obrazovky dostanú aj priamo do Koordinačného strediska integrovaného záchranného systému. Tam sú 24 hodín denne k dispozícii operátori, ktorí vo dne i v noci pomáhajú občanom a vysielajú pomoc na potrebné miesta. Na zvedavé otázky detí a novinárky Mišky v relácii odpovedá Michaela Paulenová z komunikačného odboru MV SR. Operátora si zahral skutočný operátor z bratislavského dispečerského strediska PharmDr. Peter Riha.

 Radomír a Miška pri výrobe relácie

Jednotné európske číslo tiesňového volania 112 bolo zavedené v júli 1991 Rozhodnutím Rady Európskych spoločenstiev, vďaka ktorému museli členské štáty EÚ zabezpečiť zavedenie čísla 112 do verejných telefónnych sietí ako jednotné európske číslo tiesňového volania súbežne s ostatnými existujúcimi národnými číslami tiesňového volania. Dôležitosť povedomia o tomto čísle stúpa spolu s narastajúcim počtom európskych občanov, ktorí každoročne cestujú po jednotlivých krajinách v rámci EÚ za študijným, pracovným turistickým alebo iným účelom.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz