Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 6. október 2022, štvrtok
 

M.Žilinka: Slovensko nikomu neodníma štátne občianstvo a nemá sa za čo hanbiť

15. 12. 2011

Žilinka-Répás 2

Slovenská republika nikomu neodníma štátne občianstvo, nikoho nediskriminuje a nemá sa za čo hanbiť. Na tlačovej konferencii v Bratislave to dnes uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka po rokovaní so štátnou podtajomníčkou Ministerstva verejnej správy a spravodlivosti Maďarskej republiky Zsuzsannou Répás, v reakcii na jej tvrdenia.
Podtajomníčka Répás opísala po skončení rokovania prípad spred niekoľkých dní, keď bola slovenského občianstva zbavená takmer 100-ročná žena z Rimavskej Soboty po tom, čo získala občianstvo Maďarskej republiky. "Nechápeme, ako sa môže stať, že je takmer 100-ročná žena pozbavená občianstva. Je to hanba," vyhlásila Répás. Podľa vlastných slov nechápe, ako môže takáto žena predstavovať pre Slovensko nebezpečenstvo.
"Veľmi ľutujeme, že došlo k takým udalostiam, ktoré sú protichodné a sú opatreniami, ktoré porušujú ľudské práva,"
dodala Répás. Štátny tajomník Žilinka však poznamenal, že nedošlo k žiadnemu odňatiu občianstva. "Treba striktne odlišovať pojmy odňatie štátneho občianstva, ktoré je jednostranným mocenským štátnym aktom, a strata občianstva zo zákona," reagoval Žilinka. Ide o stratu štátneho občianstva zo zákona v prípade, keď je následkom získania občianstva inej krajiny na základe vlastnej vôle.
Takéto právne úpravy má podľa Žilinku celý rad krajín. Napríklad Dánsko alebo Rakúsko. "Celý rad krajín tiež podmieňuje získanie štátneho občianstva svojej krajiny tým, že sa osoba vzdá dobrovoľne svojho štátneho občianstva," doplnil Žilinka.
Ide napríklad aj o Českú republiku alebo Nórsko, Litvu či Lotyšsko alebo Estónsko. "Aj tieto krajiny sa majú hanbiť? To snáď nie," pýtal sa Žilinka. Predstavitelia obidvoch štátov dnes spolu rokovali o otázkach štátneho občianstva. Maďarská strana na rokovaní odmietla návrh SR na medzištátnu zmluvu o otázkach občianstva. Rokovania tak majú pokračovať na úrovni expertných skupín, ktoré by sa mali stretnúť najneskôr do konca januára 2012. Aj napriek rozdielnym názorom totiž vyjadrili obidve stranu ochotu a vôľu pokračovať v rokovaniach, ktorých výsledkom má byť dohoda prospešná pre občanov obidvoch krajín.

Zdroj: TASR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz