Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Maľby detí so zrakovým postihnutím aj tento rok zdobia vianočné pozdravy ministerstva vnútra

20. 12. 2016

chuda-malba-ilustr

Minister vnútra SR Robert Kaliňák svojím tohtoročným výberom vianočných námetov na PF opäť podporil deti so zdravotným hendikepom. Tento rok ide o deti so zrakovým postihnutím, z ktorých mnohé nevidia farby, alebo vidia iba obrysy ľudských tvárí či predmetov. Tri najoriginálnejšie vianočné motívy namaľovali deti zo Spojenej školy internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutým v Bratislave, ktorá je jednou z dvoch špeciálnych škôl tohto druhu na Slovensku venujúcim sa práve deťom so zrakovým hendikepom.

Vianočné pozdravy Ministerstva vnútra SR sú jedinečné tým, že za každým obrázkom sa skrýva príbeh dieťaťa, ktoré je svojím postihnutím istým spôsobom znevýhodnené. Mnohé z detí sa totiž už rodia s poškodením zraku či inými poruchami. Minister vnútra sa preto i tento rok rozhodol podporiť deti, ktoré to v živote mali a majú oveľa ťažšie a zložitejšie ako deti zdravé.

Pozdravy v sebe spájajú tému Vianoc, posolstvo pomoci, spolupatričnosti a súcitu.

Stálu výstavu obrazov detí pod názvom Svet očami detí, ktorých vianočné motívy sú súčasťou PF ministra vnútra a štátnych tajomníkov od roku 2012, doplnia tento rok ďalšie detské originálne diela. Pozrieť si ich môžete vo foyer MV SR na Pribinovej 2 už v januári 2017.

Tešíme sa na Vás a želáme pokojné sviatky!

"Zimná prikrývka" od Kataríny Chudej

KATARÍNA CHUDÁ, 13 rokov
Názov diela: ZIMNÁ PRIKRÝVKA

Katarína Chudá

Katka je jedna veľká kopa energie. Napriek tomu, že nevidí farby a ťažsie sa orientuje v priestore, je na svoj vek sebestačná, samostatná, je jednou z najlepších žiačok školy. Niekoľko rokov sa venuje plávaniu ako akvabela. Jej čierno-bielo-sivý svet sa jej páči, napriek tomu, že farby nikdy nevidela, iba o nich od malička počúvala. Tešiť sa zo života a užívať si každý deň jej pomáhajú kamaráti a spolužiaci. "Radia mi, čo a ako zladiť, čo má akú farbu. A to, že vidím aspoň takto, pre mňa znamená, že sa nepotkýnam na každom piatom centimetri." Pri maľovaní svojho obrazu myslela na to, ako je ľuďom vo svojich domčekoch a chalúpkach teplo a ako si rozbaľujú darčeky.

 

 

 

 

  

"Čarovný anjel" od Mišky Drobnej

MIŠKA DROBNÁ, 11 rokov
Názov diela: ČAROVNÝ ANJEL

Miška Drobná

Miška je dievča, ktoré má okrem veľmi sťaženého videnia aj problémy so srdcom, zvládla aj operáciu. Je pod dohľadom neurológa i imunológia, pretože býva často chorá. Z minimálnej diaľky rozozná iba najväčšie písmená, tvary či obrazy, vie sa však orientovať v priestore. Jej naobľúbenejšími farbami sú fialová, modrá a biela. Od malička ju priťahujú koníky, pri ktorých relaxuje a cíti pokoj. Jej tajným prianím je mať raz vlastného koňa, na ktorom by mohla jazdiť každý deň.

 

 

 

 

 

  "Už prichádza Ježiško" od Martiny Grichovej

MARTINA GRICHOVÁ, 10 rokov
Názov diela: UŽ PRICHÁDZA JEŽIŠKO

Martina Grichová

Martinka má problémy so zrakom od narodenia. Keďže do diaľky vidí len veľmi ťažko, potrebuje silné dioptrické okuliare. Najradšej má prechádzky v parku s mamou a nekonečné bláznenie s kamarátkami. V škole je v kontakte aj s nevidiacimi spolužiakmi a preto je vďačná, že ona sama môže vidieť krásu naokolo: nádherné polia, pestré farby, zvieratká. "Mojimi najobľúbenejšími farbami sú krištáľovobiela, tyrkysová, červená a oranžová. Na Vianoce by som si veľmi želala dron, pretože mám rada všetko, čo lieta."

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz