Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Matričné dokumenty si občania budú môcť vybaviť elektronicky

10. 04. 2012

Operačný program Informatizácie spoločnsoti

Európska únia

Riadiaci orgán pre OPIS

Sprostredkovateľský orgán pre OPIS

Tvoríme vedomostnú spoločnosť

Európska únia

Riadiaci orgán pre OPIS

Sprostredkovateľský orgán pre OPIS

 

Ministerstvo vnútra ide znižovať byrokraciu a šetriť čas občanov. Umožní to projekt Elektronizácia služieb matriky, ktorú ministerstvo vnútra spúšťa. Jeho cieľom je zrýchlenie, zjednodušenie a zefektívnenie komunikácie občanov s úradmi. Informáciu o narodení, úmrtí, alebo o uzavretí manželstva už totiž občania budú môcť poskytnúť alebo získať elektronicky.

Vďaka projektu vytvoríme centrálnu databázu matričných udalostí, ktorá bude previazaná s Registrom fyzických osôb. V tejto databáze budú evidované údaje o fyzických osobách spojené s matričnými udalosťami zaznamenanými v knihách manželstiev, narodení a úmrtí. Postupne budú do informačného systému pripojené všetky matriky na Slovensku, čo umožní občanom požiadať o výpis z matričnej knihy kdekoľvek na Slovensku, nielen v mieste uzavretia manželstva, respektíve narodenia dieťaťa, či úmrtia osoby. Rovnako budú môcť občania poskytnúť informácie o matričných udalostiach kdekoľvek na Slovensku. Vďaka projektu budú môcť občania žiadať a poskytovať informácie nielen osobne, ale aj elektronicky prostredníctvom internetu a aj mimo pracovných dní. Získané informácie budú pre občanov, štátne orgány, alebo obce použiteľné aj na právne úkony.

Ministerstvo vnútra podpísalo 3. apríla 2012 zmluvu s dodávateľom projektu, spoločnosťou Ditec, a.s. v hodnote 3 milióny €. Pričom až 75% je hradených z rozpočtu Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu informatizácia spoločnosti, zvyšok uhradíme zo štátneho rozpočtu. Spoločnosť Ditec zvíťazila vo verejnom obstarávaní, ktorého súčasťou bola aj elektronická aukcia. Na nej sa zúčastnili dvaja uchádzači. Spoločnosť Ditec ponúkla najnižšiu cenu.

Projekt má byť ukončený v marci 2014.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz