Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Matúš Šutaj Eštok na rokovaní v Bruseli: prioritou je najmä posilnenie bezpečnosti a opatrení na zmiernenie tlaku migrácie v Európe

05. 12. 2023

estok-team-jha2

Matúš Šutaj Eštok v utorok 5. decembra 2023 prvýkrát ako minister vnútra zastupoval Slovenskú republiku na zasadnutí Rady ministrov vnútra v Bruseli. Diskutovalo sa najmä o otázkach týkajúcich sa bezpečnosti a migrácie v rámci Európskej únie. Rok 2023 bol z hľadiska migrácie pre mnohé štáty, rovnako ako pre Slovensko, mimoriadne náročný. Z tohto dôvodu je potrebná jednotnosť a zhoda medzi členskými štátmi v oblasti migrácie a návratovej politiky.

Slovensko podporuje všetky aktivity EÚ na zlepšenie spolupráce s tretími krajinami, za účelom zefektívnenia vyhostenia a readmisií. „Efektívne návraty sú totiž kľúčovým prvkom fungujúceho európskeho azylového a migračného systému," doplnil šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok so svojím tímom na rokovaní v Bruseli

Komisia informovala, že až jedenásť členských štátov má dnes zavedené kontroly na vnútorných hraniciach. 

„Som rád, že predstavitelia všetkých členských štátov chcú hľadať spoločné riešenia, ktoré prispejú k bezpečnejšiemu a spoľahlivejšiemu schengenskému priestoru. Sme presvedčení, že dôsledná ochrana vonkajšej hranice je kľúčom k úspešnému boju proti nelegálnej migrácii. Ako príklad môžem spomenúť prítomnosť slovenských policajtov na maďarsko-srbskej hranici. Chcem zároveň potvrdiť, že naša pomoc bude pokračovať," povedal Matúš Šutaj Eštok.

Ministri rokovali aj o rozšírení Schengenu o Bulharsko a Rumunsko, ktoré podporila väčšina štátov EÚ, vrátane Slovenska. „Slovenská republika podporuje prijatie Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru bez ďalšieho zbytočného omeškania. Tieto štáty splnili všetky právne a technické podmienky pre vstup,"  doplnil šéf slovenského rezortu vnútra.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na rokovaní v Bruseli

Minister vnútra rovnako informoval o boji  proti organizovanému zločinu formou  prevádzačstva. „Veľkým problémom sú prevádzači, ktorí sa prispôsobujú aktuálnej situácii a pružne menia svoje postupy. Našou úlohou je zabezpečiť, aby prevádzači nerozhodovali, kto vstúpi na územie Únie a aby tresty za prevádzačstvo mali dostatočný odstrašujúci účinok. Skrátka, aby sa prevádzačstvo nevyplácalo,” informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Ministri diskutovali aj o bezpečnostných hrozbách v súvislosti so situáciou na Ukrajine a Blízkom východe, a zhodli sa na hľadaní opatrení smerujúcich k minimalizácii rizík pre naše krajiny.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz