Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. júl 2024, piatok
 

Medzinárodný deň bezpečnosti na železničných priecestiach

10. 05. 2013

železničné priecestie2

Utorok 7. mája 2013 sa niesol v znamení Medzinárodného dňa bezpečnosti na železničných priecestiach, ktorého cieľom je zvyšovanie povedomia verejnosti o nebezpečenstve nevhodného správania na železničných priecestiach, ako aj o zavedení JIČ (jednotného identifikačného čísla) železničných priecestí.  

Tento rok sa ŽSR zamerali na bezpečnosť chodcov na železničných priecestiach. Pri tejto príležitosti sa simulovala zrážka rušňa s figurínou chodca, pri ktorej bude poukázané na  mieru hroziaceho nebezpečenstva a tragické následky takéhoto stretu. V spolupráci so Sekciou krízového riadenia MV SR sa uskutočnil cvičný hovor na číslo tiesňového volania 112, kde si operátor vyžiadal všetky informácie potrebné na správne vyhodnotenie situácie a rýchle lokalizovanie miesta nehody.

Jednou z veľmi dôležitých informácií je jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ), vďaka ktorému môže operátor čísla tiesňového volania 112 pohotovo lokalizovať dané železničné priecestie. Každé JIČ má svoje GPS súradnice, definičný úsek a trakčný kilometrovník. Toto číslo sa nachádza na každom železničnom priecestí. Na priecestí so svetelnou výstražnou signalizáciou sa nachádza na samolepiacej fólií na rubovej strane signalizačného zariadenia. Na priecestiach bez signalizačného zariadenia sa toto číslo nachádza na rubovej strane výstražného kríža.

Z európskych štatistík vyplýva, že nehody na železničných priecestiach predstavujú iba 1,2 % úmrtí na cestách, avšak až 29 % všetkých železničných nehôd. Preto by mal každý občan dostatočne pozorne prechádzať cez železničné priecestie a súčasne vedieť, na čo JIČ železničného priecestia slúži a kde ho v prípade potreby môže nájsť. 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz