Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Migrácia bola hlavná téma rokovania Rady ministrov vnútra EÚ v Bruseli

28. 09. 2023

logo EÚ

Na rokovaní Rady ministrov pre vnútorné záležitosti členských štátov EÚ vo štvrtok 28. septembra 2023 boli hlavnými témami rokovaní samotné predchádzanie migrácie a podpora krajín pôvodu, dôsledky ruskej agresie na Ukrajine a predĺženie dočasného útočiska, spolupráca s krajinami Latinskej Ameriky v boji proti s organizovaným zločinom. 

Slovensko v Bruseli zastupoval štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Martin Královič. Problém migrácie sa týka všetkých členských štátov, pričom k zhoršeniu situácie, najmä v Taliansku na Lampeduse, prispeli okrem politickej a bezpečnostnej situácie v krajinách pôvodu aj nedávne prírodné katastrofy. Práve pomoc tretím krajinám, v ktorých sa migrácia začína, by mohla byť efektívnym riešením stabilizujúcim situáciu v Európe. Dôležitým podporným aspektom by malo byť aj dôsledné riadenie hraníc. 

Štátny tajomník MV SR Martin Královič na Rade ministrov vnútra v Bruseli

Štátny tajomník MV SR Martin Královič informoval Radu o aktuálnej situácii na Slovensku: “V rámci Slovenskej republiky využívame pre zvládnutie situácie na slovensko-maďarskej hranici okrem policajtov aj príslušníkov ozbrojených síl, posilnili sme kapacity pre registráciu nelegálnych migrantov. Zvýšil sa aj počet spoločných slovensko-maďarských hliadok na maďarskom území, pričom boli posilnené ich právomoci.”

Vo vzťahu k ochrane vonkajšej hranice schengenu vysielame policajtov na maďarsko-srbskú hranicu, personálne pomáhame Severnému Macedónsku, vysielame expertov do operácií Frontexu.

Je nevyhnutné prelomiť biznis prevádzačov v spolupráci s Europolom. Členské štáty sa spolu s Komisiou sa zhodli na potrebe financovania aktivít členských štátov v súvislosti s migráciou. 

Záverečnou témou bol návrh predĺženia dočasného útočiska pre odídencov z Ukrajiny do 3. marca 2025. Návrh získal politickú podporu, zástupcovia členských štátov sa však zhodli na tom, že do budúcna bude potrebné nájsť dlhodobé riešenie, ktoré by poskytlo odídencom aj členským štátom možnosť úplneho zaradenia do bežného života. 

Ministri boli informovaní o aktuálnych dialógoch v otázkach vnútornej bezpečnosti medzi EÚ a Ukrajinou.

Štátny tajomník MV SR Martin Královič na Rade ministrov vnútra v Bruseli

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz