Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Migrácia, ochrana hraníc a schengenského priestoru boli témami neformálneho stretnutia európskych ministrov v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ

08. 07. 2016

kalinak-demaiziere

O migrácii a jej udržateľných riešeniach, ako aj o otázkach spojených s ochranou hraníc a schengenského priestoru rokovali 7. júla 2016 v bratislavskej Redute ministri vnútra 28 členských krajín EÚ, krajín EFTA a kandidátskych krajín. Na zasadnutí sa zúčastnil člen Európskej komisie pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos.

„Poučení z minulého roku, Európska komisia a ani Európska rada už nehovorí o problematike migrácie len vo všeobecnej rovine, ale prijali sa konkrétne opatrenia. Verím, že to, čo sme si zadefinovali v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ, sa dostane veľmi rýchlo do života. A že o šesť mesiacov budeme vedieť občanom EÚ dokázať, že vieme ochrániť hodnoty Únie, ktoré sú dnes považované za samozrejmosť,“ uviedol po neformálnom rokovaní podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák.

Podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák s komisárom EÚ pre migráciu, občianstvo a vnútorné záležitosti Dimitrisom Avramopoulusom
Podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák s komisárom EÚ pre migráciu, občianstvo a vnútorné záležitosti Dimitrisom Avramopoulusom

Migrácia a udržateľné riešenia

Migrácia je naďalej kľúčovou témou, ktorá si vyžaduje cielenú pozornosť a udržateľné riešenia.V oblasti migrácie vítame oznámenie Komisie o „novom rámci partnerstva“ s tretími krajinami, ktoré vytvára predpoklady na uzatváranie a realizáciu individualizovaných dvojstranných dohôd o riadení migrácie s tretími krajinami. Téma návratov a readmisie je jedna z najvyšších priorít.

Taktiež chceme podrobne sledovať stav západobalkánskej trasy a implementácie dohody EÚ s Tureckom. Je nevyhnutné prerušiť prílev nelegálnych migrantov a bojovať proti kriminálnym sieťam, prevádzačským skupinám zneužívajúcim nepriaznivú situáciu skupín ľudí utekajúcich pred vojnou, útlakom a prenasledovaním.

Schengen

Nosným pilierom bezpečnosti je efektívna kontrola vonkajších hraníc. Obnovenie fungovania schengenských hraníc je kľúčovou prioritou. Preto je potrebné pokračovať v procese vytvárania Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, čo je nevyhnutné pre udržanie správneho fungovania Schengenu. Robíme všetko preto, aby už v praxi fungovala stráž na jeseň tohto roka.

Zameriame sa na opatrenia v rámci „balíka inteligentných hraníc" s cieľom posunúť víziu lepšej a bezpečnejšej legálnej mobility bližšie k realite. Rozvinuté technológie sú zásadné pre moderné riadenie hraníc. V dlhodobej perspektívne by nám „inteligentné hranice“ mohli umožniť posunúť sa od posudzovania rizika na základe národnosti, čo je konceptuálny základ vízovej politiky, až k posudzovaniu rizika na základe individuálnych charakteristík a cestovateľskej minulosti.

Reforma azylového systému

Zámerom predsedníctva je viesť prácu Rady intenzívnym, starostlivým a konštruktívnym spôsobom s cieľom dosiahnuť súhlas Rady a zapojenie Európskeho parlamentu v čo možno najkratšom čase. Prioritou je dosiahnuť udržateľnú reformu spoločného európskeho azylového systému.

Udržateľná migračná a azylová politika je jednou z priorít historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.

Boj proti terorizmu, vnútorná bezpečnosť

Slovenské predsedníctvo bude pokračovať v úsilí posilniť výmenu informácií a používania databáz EÚ kompetentnými orgánmi členských štátov. Zásadný význam má najmä využívanie už existujúcich kanálov.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz