Migrantov musíme odradiť od vyplávania na more
12. 10. 2018Európska komisia navrhuje, aby Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) od roku 2020 tvoril zbor s 10000 operačnými pracovníkmi. Uvádza sa to v nariadení o európskej a pohraničnej stráži, o ktorom v piatok 12. októbra 2018 v Luxemburgu diskutovali ministri vnútra krajín Európskej únie.
Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej je potrebné zvýšiť ochranu vonkajších hraníc EÚ a preto Slovensko vníma niektoré prvky návrhu pozitívne. „Moje očakávanie vo všeobecnosti je, že Frontex bude pôsobiť podporne a nebude nahrádzať činnosť členských štátov,“ povedala Saková na piatkovom rokovaní Rady JHA. Upozornila však aj na riziko, že národné polície by mohlo opustiť veľa skúsených kolegov, ktorí nám budú chýbať." Tieto negatívne dopady by podľa nej mali byť maximálne obmedzené.
Podľa aktuálneho návrhu by Slovensko malo do stáleho zboru Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže prispieť približne 200 príslušníkmi.
Členovia stáleho zboru pohraničnej a pobrežnej stráže EÚ budú môcť pod vedením členského štátu, do ktorého sú vyslaní, a pod jeho kontrolou plniť úlohy ako overovanie totožnosti, povolenie alebo odopretie vstupu na vonkajších hraniciach či zachytenie osôb.
„Našim cieľom je obmedziť biznis model pašerákov a zároveň zabrániť smrti migrantov na mori. Jediný spôsob ako to dosiahnuť, je odradiť migrantov od vyplávania. A oni nebudú mať záujem vyplávať iba vtedy, ak budú vedieť, že sa nedostanú do EÚ," uviedla ministerka Saková. Riešením je podľa nej spolupráca s krajinami, z ktorých migranti do Európy prichádzajú. Ako pozitívnu vyzdvihla spoluprácu s Egyptom či Marokom.
Od začiatku roka 2018 bolo v krajinách EÚ podaných 443 368 žiadostí o azyl, pričom za rovnaké obdobie v minulom roku to bolo 499 105.
Prečítajte si tiež: