Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Minister Roman Mikulec na prvej oficiálnej návšteve Maďarska

02. 07. 2020

mikulec-madarsko-02072020-ilustr

Minister vnútra Roman Mikulec vo štvrtok 2. júla 2020 absolvoval v Budapešti oficiálne stretnutie so svojím maďarským kolegom a zároveň podpredsedom vlády Maďarska Sándorom Pintérom.

Hlavnou témou rokovania bola najmä situácia v súvislosti s pandémiou: obe strany zhodnotili boj s  pandémiou na svojom území a analyzovali postupy v blízkej budúcnosti. Pre susedov sú hrozbou najmä občania zo Srbska, ktorým neumožnia vstup do krajiny, keďže je to v rozpore s ochranou zdravia občanov Maďarska; pre Slovákov je to schengenská hranica s Ukrajinou.

Na vonkajšej hranici s Ukrajinou umožňujeme vstup alebo tranzit ich občanov iba v prípade, ak majú udelený prechodný alebo trvalý pobyt v Slovenskej republike, alebo v inom členskom štáte EÚ. Pri vstupe sú však povinní preukázať sa výsledkom negatívneho testu RT-PCR na ochorenie COVID-19, nie starším ako 96 hodín.

Zvítanie s maďarským ministrom vnútra Sándorom Pintérom

Slovenská republika, rovnako ako EÚ, v súčasnosti nepovažuje Ukrajinu z epidemiologického hľadiska za bezpečnú krajinu, nenachádza sa preto na zozname tzv. zdravotne bezpečných krajín, pri ktorých sa od 1. júla 2020 postupne rušia cestovné obmedzenia.

Rokovania

Ministri neobišli ani tému azylu a problémy s nelegálnou migráciou, s ktorou zápasí napríklad Grécko. Pretrvávajúca nekontrolovaná migrácia a migračný tlak na južnú hranicu EÚ predstavujú jednu z najvážnejších hrozieb pre súdržnosť a budúcnosť EÚ. Je nevyhnutné prijať všetky možné opatrenia na zlepšenie ochrany vonkajších hraníc EÚ. Musíme mať prehľad o tom, kto vstúpi do EÚ, preto je dôležitá úplná a rýchla implementácia aktuálnych európskych nariadení, rovnako funkčný a rýchly návratový systém.

Návšteva v Maďarsku

V tejto súvislosti delegácie Slovenska a Maďarska hovorili aj o Pakte o migrácii a azyle. Ministri vnútra krajín V4, Estónska, Lotyšska a Slovinska sa spojili v liste adresovanom Európskej komisii k téme budúcnosti migračnej a azylovej politiky EÚ. Ministri  plne podporujú ďalšie posilnenie solidarity s členskými štátmi prvej línie, zároveň však namietajú povinné premiestňovanie žiadateľov o azyl a migrantov v presvedčení, že zavedením povinného premiestnenia sa riskuje vytvorenie silného stimulačného faktora, ako aj stimuly pre pašerákov migrantov a obchodníkov s ľuďmi, čím by boli ohrozené ľudské životy. Tieto skutočnosti by boli hrozbou aj v súvislosti s koronavírusom.

Návšteva v Maďarsku

Slovensko a Maďarsko chcú naďalej pokračovať v zintenzívňovaní spolupráce - ďalším krokom je príprava podpisu Dohody o spolupráci pri riešení krízových situácií, ktorej cieľom je poskytnúť si vzájomnú pomoc. Pri tejto príležitosti pozval minister vnútra Roman Mikulec maďarského kolegu Sándora Pintéra na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky, počas ktorej by malo dôjsť k podpisu dohody. 

Foto: Vladimír Benko, MV SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz