Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na rokovaní štátov V4: Slovensko je pripravené pokračovať v ochrane vonkajšej schengenskej hranice

27. 11. 2023

v4-logo-oktober2017

Prvé spoločné rokovanie štátov V4 počas predsedníctva Českej republiky sa uskutočnilo  netradične  v maďarskom meste Szeged v pondelok 27. novembra 2023. Hlavnými témami rokovaní boli sekundárna tranzitná migrácia, nápor, ktorý vzniká na štáty na tzv. západobalkánskej trase, ako aj možný spoločný postup v tejto oblasti. 

Česká republika ako predsednícka krajina v súvislosti s touto problematikou zároveň na stretnutie prizvala zástupcov Rakúska a Nemecka. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zdôraznil postoje Slovenska a pripomenul, že Policajný zbor sa už dnes spolupodieľa na ochrane vonkajšej schengenskej hranice.

“V prvom rade by som sa chcel poďakovať Maďarsku za ochranu vonkajšej schengenskej hranice. Tento rok Slovenská republika vyslala 119 príslušníkov Policajného zboru na maďarsko-srbskú hranicu, ďalších 17 aktuálne nasadila do spoločných hliadok na celom území Maďarska,” povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

Bilaterálne rokovanie ministrov vnútra SR a Maďarska

Ministri vnútra sa zhodli, že zavádzanie dočasných hraničných kontrol je najkrajnejším riešením, ktoré je v súčasnosti prijímané len z dôvodu zachovania vnútornej bezpečnosti členských štátov. Preto je dôležité, aby sa sily a prostriedky našich krajín sústredili na ochranu vonkajšej hranice Schengenu. Výsledkom rokovaní okrem iného je vznik spoločnej pracovnej skupiny operatívnych zložiek na ochranu hraníc. V súčasnosti má dočasné hraničné kontroly zavedené 14 členských štátov Európskej únie. Podstatným opatrením môže byť rovnako aj tzv. externá dimenzia boja proti nelegálnej migrácii, a to opatrenia v tretích krajinách a zároveň aj ich podpora.

Tlačová konferencia ministrov vnútra

“Myslím, že všetci ministri vnútra si uvedomujú, aké benefity prináša voľý pohyb medzi našimi krajinami. Zavedenie hraničných kontrol je naozaj hraničným riešením. Napriek aktuálnej situácii v súvislosti s migráciou však musím oceniť obozretný prístup našich susedov, aby sa tieto kontroly nedotkli občanov, ktorí denne cestujú za prácou, či rodinou,” doplnil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

Na hranici

Minister absolvoval aj bilaterálne stretnutia s ministrom vnútra Maďarska Sándorom Pintérom, štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Poľska Bartoszom Grodeckim a nemeckou ministerkou vnútra Nancy Faeser, počas ktorých sa podrobnejšie venovali najbližším krokom v rozvoji medzištátnej spolupráce. 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz