Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navštívil príslušníkov PZ na mierovej misii na Cypre, stretol sa s cyperskou ministerkou spravodlivosti a verejného poriadku

16. 12. 2023

cyprus-estok-vlajka

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa stretol s ministerkou spravodlivosti a verejného poriadku Cyperskej republiky Annou Koukkides Procopiou a prezidentom cyperskej polície Stylianom Papatheodorou, veľvyslancom SR v Cyperskej Republike Martinom Bezákom, navštívil ženijnú jednotku SLOVCON, hovoril s veliteľkou policajného komponentu a príslušníčkami PZ SR v UNPOL. V rámci návštevy rokoval aj s vedením Mierovej misie OSN na Cypre. 

Ministerka spravodlivosti a verejného poriadku Anna Koukkides Procopiou požiadala ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka o zintenzívnenie spolupráce medzi políciami oboch krajín, najmä v oblasti dopravnej a poriadkovej polície. 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil pripravenosť poskytnúť Cyperskej republike expertízu a skúsenosti slovenskej polície v dopytovaných oblastiach. Ministri oboch krajín sa v krátkosti dotkli aj otázok migrácie. 

Mierová misia OSN na Cypre UNFICYP je jedinou misiou Organizácie spojených národov, do ktorej Slovenská republika v súčasnosti vysiela aj príslušníkov PZ. 

Tento rok oslavujeme 10. výročie od nasadenia prvých príslušníkov PZ v misii UNFICYP (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) na Cypre v roku 2013.

Aktuálne sú na misii na Cypre piati príslušníci PZ. Vedenie misie kladie dôraz na rodovú rovnosť, slovenský kontingent kontinuálne udržiava zastúpenie príslušníčok PZ v rámci kontingentu na úrovni 40 percent. 

Stretnutie na Cypre

Úlohou policajtov na mierovej misii je prevencia konfliktu na ostrove, ktorý je rozdelený na dve časti (Cyperskú republiku a tzv. Severocyperskú tureckú republiku), dohľad nad dodržaním prímeria, udržiavanie neutrálnej zóny medzi ozbrojenými silami oboch krajín, ktoré sú zapojené do konfliktu a vykonávanie humanitárnych úloh. Cieľom misie je tak zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami a prispieť k udržaniu práva a poriadku na ostrove. Príslušníci PZ SR spolu s príslušníkmi OS SR pravidelným hliadkovaním v nárazníkovej zóne zamedzujú možnému narušeniu mieru, násilnostiam a konfliktom a reagujú na vypuklé problémy, aktuálne aj na problém migrácie. 

Veľmi si vážim prácu našich policajtov, ktorí ďaleko od rodín vykonávajú statočnú činnosť a robia dobré meno nielen Policajnému zboru SR, rezortu vnútra, ale aj všetkým občanom Slovenska. V tomto období si oveľa viac uvedomujem úlohu ich poslania. Namiesto posedenia pri vianočnom stole s rodinami budú večery a noci v službe, pretožľudia, ktorí na ostrove žijú, potrebujú ich pomoc a pocit bezpečia, ktorý aj vďaka našim policajtom dostávajú. Ich misia nám všetkým ukazuje, aká neistá môže byť hodnota bezpečia, mieru a pokoja aj v 21. storočí,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 

Na záver návštevy dodal, že príslušníci PZ SR, ktorí sú na mierovej misii na Cypre, využijú získané skúsenosti a poznatky z medzinárodného prostredia bezpečnostných zložiek aj doma, keď sa vrátia do výkonu svojho povolania na Slovensku, a odovzdal policajtom vianočné balíčky. 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz