Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok rokoval s českým kolegom Vítom Rakušanom

09. 11. 2023

rakusan-estok-ilustr

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vo štvrtok 9. novembra 2023 absolvoval prvú zahraničnú návštevu ako šéf rezortu tradične v Českej republike. Spolupráca medzi oboma štátmi je dlhodobo na mimoriadne dobrej úrovni, dôkazom čoho boli aj výsledky bilaterálneho rokovania. 

 

"To, že moja prvá zahraničná cesta viedla do Českej republiky, je znakom ako veľmi nám záleží na bratských vzťahoch vo všetkých oblastiach,” povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ministri v úvode stretnutia pristúpili k podpisu zmluvy medzi SR a ČR o štátnej hranici, ktorá má za cieľ zjednodušiť schvaľovací proces a urobiť údaje o štátnej hranici dostupnými verejnosti ako napríklad prehľadnú mapu a zoznam súradníc hraničných bodov. 

Podpis zmluvy

Nová zmluva nahradí predchádzajúcu dohodu o spoločnej štátnej hranici medzi Slovenskou republikou a Českou republikou z roku 1996, aktualizovanú v roku 2010. 

Ďalšími témami rokovania boli aj otázky týkajúce sa migrácie a azylovej politiky. Slovensko spolu s Českom sa dlhodobo zhodujú v názoroch na riešenie týchto problematík. Vzájomný súlad v aktuálnych otázkach je dôležitý v presadzovaní záujmov oboch republík na európskej úrovni. 

V tejto nadväznosti sa diskutovalo aj o aktuálne zavedených dočasných hraničných kontrolách na spoločných hraniciach, readmisnej dohode medzi oboma štátmi a možným zlepšeniam spolupráce v tejto oblasti do budúcna. Dôležitou bola v tomto kontexte aj otázka policajnej spolupráce. V súčasnosti SR a ČR pripravujú zmluvu o policajnej spolupráci, k čomu sa uskutočnili už dve kolá expertných rokovaní. Český minister vnútra Vít Rakušan zároveň prisľúbil možnosť pomoci pri ochrane hraníc v súvislosti s tranzitnou migráciou. 

Rokovania delegácií

"Ako Slovenská republika chceme byť vnímaní ako dôveryhodná a bezpečná krajina aj v kontexte vzťahov s Českom. Práve preto sme zmenili náš prístup k nelegálnej migrácii a sprísnili sme kontroly hraníc s Maďarskom. Vysielame tak jasný signál najmä pre prevádzačov. Pokiaľ budeme v takomto prístupe pokračovať a budeme vedieť garantovať bezpečnosť občanov, Česko nebude mať dôvod na zavádzanie hraničných kontrol,” uviedol na tlačovej konferencii minister Matúš Šutaj Eštok. 

Ministri si taktiež vymenili informácie a skúsenosti o spôsobe integrácie odídencov z Ukrajiny a o výzvach, ktoré prináša nasledujúce obdobie.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz