Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok rokoval s členmi Študentskej rady stredných škôl o bezpečnosti na školách

08. 02. 2024

makke-zrucnosti-studenti

Radikalizácia a násilné  správanie mládeže v súčasnosti predstavuje jednu z najväčších spoločenských hrozieb. Ochrana tzv. mäkkých cieľov bola ústrednou témou úvodného stretnutia ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a prvej štátnej tajomníčky Lucie Kurilovskej s členmi Študentskej rady stredných škôl na ministerstve vnútra vo štvrtok 8. februára 2024.

Študenti sú zároveň hlavnými aktérmi a cieľovou skupinou pri šírení prevencie a osvety medzi mladými ľuďmi. 
"Bezpečnosť na školách je našou prioritou. Na stretnutí som študentom priblížil, čo je cieľom aktuálne prebiehajúceho auditu. Vypočul som si ich názory, návrhy a celkový pohľad na  túto problematiku. Verím, že toto a podobné stretnutia budú ďalším krokom k zvyšovaniu bezpečnosti, a že svojimi vstupmi môžu študenti pomôcť pri zvyšovaní ochrany škôl a v šírení prevencie,” povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. 
Aktuálne prebiehajúci bezpečnostný audit má za cieľ vytvoriť jednotné postupy pri zabezpečovaní ochrany škôl. Už dnes má každá škola kontaktnú osobu - príslušníka Policajného zboru, ktorý je vedeniu školy k dispozícii pre konzultácie v prípade akýchkoľvek podozrení a detekovaní bezpečnostných problémov. 
Keďže zvýšenie bezpečnosti škôl je nadrezortná téma, ministerstvo vnútra aktuálne komunikuje aj s ďalšími rezortmi. Vysoké školy majú v tejto oblasti osobitnú infraštruktúru, a preto si vyžadujú osobitý prístup. 
Napriek pripravovaným opatreniam najefektívnejším nástrojom predchádzania útokov na tzv.  mäkké ciele je prevencia. "Záujem a diskusie s mladými, či zisťovanie ich potrieb je nutnosťou, ktorou sa ako spoločnosť musíme zaoberať. To sa týka aj sociálnych sietí, na ktorých sú mladí ľudia najaktívnejší a majú prístup k neobmedzeným zdrojom informácií," doplnila prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.
Policajný zbor zároveň okrem preventívnych aktivít na sociálnych sieťach vykonáva monitoring zameraný na radikalizáciu, počítačovú kriminalitu a iné konania, ktoré nesú známky trestného činu. 
“Sociálne siete sú monitorované a zložky ministerstva vnútra opätovne intenzívne komunikujú s ďalšími inštitúciami ako Slovenská informačná služba, či Národný bezpečnostný úrad. To jednoznačne zvyšuje efektivitu zabránenia možným útokom,” uzavrel minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte si tiež:

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz