Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. december 2023, piatok
 

Minister vnútra Robert Kaliňák prijal chorvátskeho ministra vnútra Ranka Ostojića

21. 05. 2013

chorvatsky_minister_vnutra

V pondelok 20. mája navštívil Slovensko minister vnútra Chorvátskej republiky Ranko Ostojić. Na rokovaní chorvátskej a slovenskej delegácie vedenej ministrom vnútra Robertom Kaliňákom hovorili predovšetkým o dvoch témach: spoločných slovensko–chorvátskych policajných hliadkach pôsobiacich na pobreží Jadranského mora a blížiacom sa vstupe Chorvátska do Európskej únie a jeho snahy o začlenenie sa do Schengenského priestoru. Ministri oboch krajín zároveň podpísali Vykonávací protokol medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky o spolupráci počas turistickej sezóny 2013.

Podpis dokumentov

Slovenská republika vysiela príslušníkov Policajného zboru do Chorvátska od roku 2008. Nie preto, aby kontrolovali našich občanov, ale aby im pomáhali vždy, keď sa v cudzom štáte dostanú do núdzovej situácie (dopravné nehody, priestupky). Minister vnútra SR Robert Kaliňák sa za podporu tejto aktivity poďakoval svojmu chorvátskemu partnerovi a uviedol, že: „Uplynulé sezóny potvrdili, že je to veľmi dobrá prax. Naši policajti pomohli Slovákom v Chorvátsku v niekoľkých desiatkach prípadov. Dovolenka v Chorvátsku sa tak pre nás stáva bezpečnejšou.“

V minulom roku Chorvátsko navštívilo asi 340 tisíc Slovákov. V období od 1. 7. do 31. 8. 2012 riešili slovenskí policajti v Chorvátsku celkovo 275 prípadov (o 70 viac ako v roku 2011 a o 7 viac ako v roku 2010) pomoci slovenským turistom. Túto sezónu budú v chorvátskych mestách Crikvenica a Makarska pôsobiť počas letnej sezóny 8-mi slovenskí policajti, ktorí budú k dispozícii slovenským turistom.

Vstup Chorvátska do EÚ 1. júla tohto roka pocítia ako pozitívum nielen samotní občania krajiny, ale aj všetci obyvatelia EÚ, ktorí si Chorvátsko obľúbili ako letnú turistickú destináciu. Tento dátum totiž bude znamenať aj zjednodušenie kontrol a prechodu cez hranice. Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojić zároveň ocenil podporu Slovenska: „Ďakujem ministrovi Kaliňákovi a Slovenskej republike, ktorá ako prvá schválila prístupovú dohodu. Je to pre nás veľká výzva. Budeme vďační za každú skúsenosť Slovenska.“ Obaja ministri sa zároveň dohodli na expertných rokovaniach v oblasti schengenskej problematiky, pri ktorej môžu byť slovenskí odborníci veľkým prínosom chorvátskym partnerom.

Podpis dokumentov

Minister vnútra Chorvátska Ranko Ostojić a minister vnútra Slovenska Robert Kaliňák

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz