Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Minister vnútra sa v Bruseli zúčastnil na rokovaní Rady pre vnútorné záležitosti

04. 03. 2024

jha-mikulec-081023020-ilustr

Na rokovaní Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v pondelok 4. marca 2024 minister vnútra Matúš Šutaj Eštok upevnil postoje Slovenska v dôležitých otázkach týkajúcich sa najmä schengenského priestoru a otázok migrácie a bezpečnosti.

V úvodnom bloku rokovania boli ministri členských štátov informovaní o aktuálnom stave schengenského priestoru. Zistenia by mali viesť ku krokom, ktoré zvýšia bezpečnosť a znížia zneužívanie bezvízového styku s EÚ. Napomôcť by malo zavedenie systémov vstup/výstup (ENTRY/EXIT) a Európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS).

„Ďakujem Komisii za vypracovanie a predloženie schengenského barometra. Naďalej sa ukazuje, že nelegálna migrácia je hrozbou, a že musíme dôsledne chrániť naše vonkajšie hranice,“ uviedol Matúš Šutaj Eštok.

V kontexte schengenského priestoru a migračných trendov minister uvítal vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu, pokiaľ ide o námorné a vzdušné hranice, od 31. marca 2024.

Rokovanie v Bruseli

Minister zdôraznil dôležitosť príprav Slovenska na možnú ďalšiu vlnu tranzitnej migrácie a zároveň poukázal na dôležitosť flexibilného a efektívneho reagovania na tieto výzvy. V tomto kontexte zdôraznil dôležitosť implementácie opatrení pre zlepšenie bezpečnosti a riadenia migrácie v rámci celej EÚ.

Aj napriek klesajúcim migračným trendom majú niektoré členské štáty naďalej zavedené kontroly na vnútorných hraniciach. Pri mnohých tento stav trvá dokonca niekoľko rokov.

„Od decembra hraničné kontroly zrušilo Slovensko voči Maďarsku, oceňujem a ďakujem Českej republike a Poľsku za rovnaký krok voči nám. Musím však konštatovať, že osem členských štátov má aj napriek zníženiu objemu nelegálnej migrácie stále zavedené kontroly na vnútorných hraniciach. Práve to podkopáva funkčnosť Schengenu," skonštatoval Matúš Šutaj Eštok.

Uzatváranie partnerstiev s prioritnými krajinami je veľmi dôležité a vzájomne prospešné. Slovensko podporuje aj tvorbu ďalších budúcich partnerstiev, iniciatív a úzku spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu. Tento proces je v súlade s myšlienkou riešenia príčin migrácie už v týchto krajinách.

Na záver minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zdôraznil význam spolupráce medzi EÚ a Ukrajinou v bezpečnostnej oblasti. Dôležitosť partnerstiev sa ukazuje aj v rámci riešenia príčin migrácie.  „Spoluprácu v bezpečnostnej oblasti medzi EÚ a Ukrajinou považujem za dôležitú a obojstranne prospešnú," povedal minister vnútra.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz