Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Ministerstvo vnútra bojuje s korupciou

18. 12. 2011

Ministerstvo vnútra pripravilo ďalší nástroj na účinnejší boj proti korupcii. Jeho cieľom je motivovať ľudí, aby prípady podplácania oznamovali polícii častejšie.
Ministerstvo vnútra SR pripravilo novelu zákona o priestupkoch, ktorá bude zameraná na boj proti korupcii. V odôvodnených prípadoch plánujeme zaviesť beztrestnosť priestupcu, ktorý bude následne spolupracovať s policajným zborom pri odhaľovaní trestnej činnosti korupčného charakteru. Pôjde napr. o prípad, keď si príslušník PZ vyžiada alebo príjme úplatok pri prerokúvaní priestupku za účelom zníženia sankcie pre priestupcu. Ak v takomto prípade osoba, ktorá spáchala priestupok, bude následne spolupracovať pri odhaľovaní tohto korupčného správania, nebude za priestupok postihnutá.
V paragrafovom znení: Ministerstvo vnútra zastaví konanie o priestupku, ak obvinený z priestupku sa na základe oznámenia orgánu činného v trestnom konaní významnou mierou podieľal na odhalení a usvedčení páchateľa niektorého z trestných činov korupcie alebo trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa spáchaného v súvislosti s priestupkom, z ktorého je obvinený.
Navrhované ustanovenie by malo prispieť k účinnejšiemu odhaľovaniu a vyšetrovaniu trestných činov korupcie. V súčasnosti sa táto novela zákona nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Minister vnútra Daniel Lipšic: „Boj proti korupcii patrí medzi absolútne priority súčasného vedenia Ministerstva vnútra SR. Aj tento návrh dokazuje, že prinášame konkrétne riešenia.“
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz