Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. máj 2024, pondelok
 

Ministerstvo vnútra pokračuje v projekte webinárov o internetovej bezpečnosti a mediálnej gramotnosti pre školy

01. 02. 2021

webinar-ilustr

V čase pandémie sa väčšina bežného života vrátane vzdelávania detí presunula do virtuálneho sveta a žiaci trávia oveľa viac času pred obrazovkami počítačov. Okrem pozitív, ktoré digitálne technológie a online priestor prinášajú, je tu i množstvo nástrah ohrozujúcich predovšetkým deti.

 

Problematika internetovej bezpečnosti či mediálnej gramotnosti by mala byť dôležitou súčasťou doplnkovej výučby. MV SR na túto potrebu zareagovalo  koncom minulého roka, kedy uskutočnilo niekoľko webinárov pre viac ako 200 žiakov a študentov vo veku od 11 do 17 rokov. 

MV SR kladie veľký dôraz na kvalitné vzdelávanie detí a mládeže, ktoré sa vo virtuálnom svete môžu ľahko stať obeťami trestného činu. Deti a mládež sú jednou z cieľových skupín, ktorým sa venujú pracovníci informačných kancelárií pre obete trestných činov  v každom krajskom meste na Slovensku. Okrem priamej komunikácie s klientmi sú súčasťou pomoci aj preventívne aktivity. Tie pracovníci informačných kancelárií donedávna vykonávali v teréne, no súčasná situácia si vyžaduje rýchle prispôsobenie sa online životu.

Rezort vnútra začal v jednotlivých krajoch spoločne s Detskou organizáciou Fénix organizovať webináre, ktoré si v pilotnej fáze v pohodlí domova vypočulo viac ako 200 detí z Trebišova, Sládkovičova, Námestova, Košíc, Levíc, Handlovej, Prešova či Rožňavy. „Deti a mládež vnímam ako jednu z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva nielen vo fyzickom svete, ale aj v tom virtuálnom. Za kľúčovú a účinnú ochranu detí a mládeže považujem ich vybavenie dostatočnými informáciami. Je dôležité, aby sa vedeli v on-line priestore o seba postarať, nedali sa šikanovať a zastrašovať. Musia poznať riziká používania internetu," zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec.

Pre veľký záujem zo strany škôl pokračujeme v tomto projekte aj v roku 2021. S deťmi budú hovoriť odborníci o témach:

  • Internetová bezpečnosť  - Jozef  Halcin, odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR,  
  • Nenávistné prejavy na internete - Andrea Cox a Natália Babicová, OZ digiQ
  • Mediálna gramotnosť – hoaxy, dezinformácie a falošné správy - Kristína Blažeková a Dominik Porvažník, OZ Zvoľ si info

V súčasnosti je spustená druhá fáza webinárov a počas januára 2021 sa lektori a pracovníci informačných kancelárií stretli online s ďalšími skupinami tried.

V prípade záujmu o niektorú z uvedených prednášok nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu  TA.13G4@4SGKY2FQF4FD@, prípadne oslovte priamo príslušnú krajskú informačnú kanceláriu.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz