Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Ministerstvo vnútra pokračuje v rozvíjaní spolupráce s Medzinárodným centrom pre rozvoj migračnej politiky

24. 05. 2022

icmpd-logo

Bilaterálne stretnutie štátneho tajomníka ministerstva vnútra Vendelína Leitnera s generálnym riaditeľom Medzinárodného centra pre rozvoj migračnej politiky Michaela Spindeleggera v utorok 24. mája 2022 bolo zamerané na rozvoj spolupráce v súvislosti s utečeneckou krízou na Slovensku.

Obe strany sa zhodli, že ide o výnimočnú situáciu, s ktorou Slovensko dosiaľ nemalo priamu skúsenosť. Štátny tajomník Vendelín Leitner ocenil iniciatívu organizácie: „Medzinárodné centrum pre rozvoj migračnej politiky považujeme za silného partnera. Naším cieľom je čo najlepšie zvládanie kríz, preto sa nechceme učiť na vlastných chybách, ale chceme si brať príklad od tých najskúsenejších expertov, akými pracovníci centra bezpochýb sú.“

Michael Spindelegger a Vendelín Leitner

Generálny riaditeľ Medzinárodného centra pre rozvoj migračnej politiky na rokovaní predstavil dve oblasti, ktorým Slovensko podporia pri zvládaní krízy. Prvotná je podpora ochrany Schengenskej hranice, a to aj z Ukrajinskej strany. Delegácie sa zhodli, že bezpečnostné štandardy musia ostať pre dlhodobé zvládanie utečeneckého tlaku prioritou. Rovnako tak ako aj otázka integrácie, ktorá bola druhým predstaveným bodom. Pripravovaný informačný hub by mal slúžiť na rýchlejšiu diferenciáciu prichádzajúcich v súvislosti s uplatniteľnosťou na našom trhu práce, kde už teraz môžeme vidieť prínos pre slovenskú ekonomiku.

Rokovanie na MV SR

Uplatňované by mali najmä také pracovné pozície, ktoré sú na Slovensku dlhdobo neobsadené. „Integrácie je pre tento štát naozaj prioritou. Oceňujeme pomoc všetkých organizácií, pretože vidíme, že ani pri oveľa väčších štátoch, ktoré majú s migračnými krízami významnejšie skúsenosti, neprebehol celý proces integrácie za pár mesiacov," zdôraznil štátny tajomník Vendelín Leitner.

Spolupráca s medzinárodným centrom bude pokračovať na úrovni Migračného úradu Ministerstva vnútra SR a Úradu hraničnej a cudzineckej polície.

Medzinárodné centrum pre rozvoj migračnej politiky poskytuje členským štátom a strategickým partnerom konkrétne nástroje, ktoré im môžu pomôcť pri dosahovaní inovačných riešení špecifických výziev v oblasti migrácie a mobility, ktorým Európa a jej partneri čelia doma a na viacerých migračných trasách.

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz