Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Ministerstvo vnútra pripravilo výstavu Trianon v dokumentoch – Storočná história hraníc Slovenska

10. 09. 2020

trianon1

Cieľom výstavy je prevedenie jej návštevníkov udalosťami spred sto rokov, ktorých výsledkom bolo nastolenie mieru v Európe po prvej svetovej vojne a určenie priebehu československo-maďarskej hraničnej čiary. Prístupná je verejnosti do 12. októbra 2020 v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Výstavu 9. septembra otvoril minister vnútra Roman Mikulec. Na otvorení sa zúčastnili aj minister zahraničných vecí a európskych záležitosti Ivan Korčok a štátni tajomníci ministerstva vnútra Ján Lazar a Vendelín Leitner.

Niet pochybnosti o tom, že Trianon ako symbol zásadnej zmeny usporiadania strednej Európy je historickou udalosťou, ktorá zanechala stopu nielen v existencii hraníc štátov, ale aj vo vedomí ich obyvateľov. Pre archivárov a historikov je to dejinná udalosť, ktorá si určite zaslúži pozornosť spoločnosti, a ja som rád, že môžem byť pri tom,“ uviedol na podujatí minister vnútra SR.

Trianon

Archívne dokumenty v expozícii sú rozdelené do jednotlivých chronologicko-tematických okruhov: rozpad Rakúsko-Uhorska, vznik Československej republiky, parížska mierová konferencia a jej výsledky v podobe mierových zmlúv. Osobitný panel je venovaný Trianonskej mierovej zmluve a osobnostiam, ktoré sa zúčastnili na rokovaniach. Ďalšie bloky výstavy sa venujú napr. konkrétnemu procesu rozhraničovania. Ďalej budú mať návštevníci výstavy možnosť oboznámiť sa s politickými pochôdzkami hranice a samotným hraničným dokumentárnym dielom ako výsledkom rozhraničovacích prác na československo-maďarskej štátnej hranici.

„Dnes, prostredníctvom tejto výstavy, máme možnosť nahliadnuť do procesu vytyčovania a vyznačovania štátnej hranice v teréne, do dobových máp a plánov so zakreslenými predstavami oboch strán o vedení hranice južného Slovenska v rôznych časových etapách. Je skutočne zaujímavé vidieť také množstvo memoárov, archívnych dokumentov o priebehu, výsledkoch a realizácii záverov Trianonskej zmluvy, ktoré sú uložené v štátnych archívoch,“ povedal minister vnútra SR.

trianon 2

Zámerom výstavy je prezentovať informácie, poznatky a memoáre priamych účastníkov rokovania, ako aj samotné archívne dokumenty o priebehu, výsledkoch a realizácii záverov Trianonskej zmluvy ako súčasti versaillského mierového systému po 1. svetovej vojne. Historický význam Trianonskej zmluvy pre Slovensko umocní aj vystavenie archívnych dokumentov, dobových máp a plánov zakresľujúcich hranice medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré ministerstvo zverejní verejnosti po prvýkrát.

plagat trianon

Prezentácia o vzniku trianonskej zmluvy a najmä o rozhraničovacích prácach na vtedajšej československo-maďarskej štátnej hranici (PDF, 449 kB)

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz