Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Ministerstvo vnútra pripravuje zefektívnenie a zrýchlenie komunikácie s úradmi

08. 04. 2011

manager-ruka-ilustr

Ministerstvo vnútra ide znižovať byrokraciu a šetriť čas občanov. Komunikovať s úradmi už totiž občania budú môcť aj cez internet. Umožnia im to nové občianske preukazy, ktoré budú obsahovať elektronický čip. V ňom budú uložené nielen identifikačné údaje občana ale aj jeho zaručený elektronický podpis. Rýchlejšia a pružnejšia komunikácia s úradmi bude možná vďaka projektu Elektronická identifikačná karta.

Operačný program Informatizácie spoločnsoti

Európska únia

Riadiaci orgán pre OPIS

Sprostredkovateľský orgán pre OPIS

Tvoríme vedomostnú spoločnosť

Európska únia

Riadiaci orgán pre OPIS

Sprostredkovateľský orgán pre OPIS

 

 Novú elektronickú identifikačnú kartu budú môcť občania využívať nielen pri komunikácii s úradmi ale aj pri súkromných službách (napríklad e-business alebo e-banking).

Minister vnútra Daniel Lipšic po svojom nástupe na post ministra projekt elektronickej identifikačnej karty pozastavil. Požiadali sme o kontrolu úrad pre verejné obstarávanie, ktorý nás informoval o námietkach. Po tom, ako sme sa s výsledkami kontroly oboznámili my, sa s pripomienkami úradu pre verejné obstarávanie oboznamoval aj úrad vlády a ministerstvo financií. Ministerstvo financií je totiž sprostredkovateľským orgánom a úrad vlády je riadiacim orgánom Operačného programu informatizácie spoločnosti. Na to, aby sme mohli v projekte pokračovať, sme potrebovali práve pokyn týchto úradov. Ministerstvo vnútra pokyn obdržalo, a preto sme projekt opätovne spustili.

Ministerstvo vnútra pripravilo dodatok k zmluve s dodávateľom projektu. V ňom sme upravili harmonogram projektu. Dodávateľom projektu je spoločnosť Hewlett Packard, s ktorým ministerstvo vnútra podpísalo zmluvu v júni roku 2010.

Občianske preukazy s čipom a zaručeným elektronickým podpisom, vďaka ktorému občania budú môcť komunikovať elektronicky, by sme mali začať vydávať v roku 2013.

Projekt elektronickej identifikačnej karty je jedným z projektov Operačného programu informatizácia spoločnosti, ktoré realizuje ministerstvo vnútra z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja /EFRR/. 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz