Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Ministerstvo vnútra už eviduje prvé žiadosti o poskytnutie ochrany od Ukrajincov utekajúcich zo svojich domovov

25. 02. 2022

ukrajina-sr-podpora-ilustr

Od 23. februára 2022 od 16. hodiny do 25. februára 2022 do 12. hodiny prekročilo slovensko-ukrajinské hranice cca 7 490 štátnych príslušníkov Ukrajiny. Väčšina prichádzajúcich má platné doklady. Zvyčajný počet vstupov na SR z Ukrajiny bol pred konfliktom priemerne 1 400  ľudí za deň.

O medzinárodnoprávnu ochranu v SR požiadalo v piatok 25. februára 2022 k 14. hodine zatiaľ 14 občanov z Ukrajiny. Osoby sa nachádzajú v záchytnom tábore v Humennom.

Väčšina prichádzajúcich po vybavení cestuje ďalej na Slovensko alebo do iných krajín EÚ.

Príslušníci Úradu hraničnej a cudzineckej polície P PZ zabezpečujú služobnú činnosť na hraničných priechodoch s Ukrajinou. V prevádzke sú všetky hraničné priechody okrem železničného hraničného priechodu Čierna nad Tisou – Čop, kde bola zastavená osobná doprava. Vstup je umožňovaný všetkým osobám, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom.

Pripomíname, že s Ukrajinou má Slovenská republika bezvízový režim - držitelia ukrajinských biometrických pasov vízovej povinnosti nepodliehajú. Vstup na územie Slovenskej republiky je umožnený po individuálnom posúdení aj osobám, ktoré nemajú platný cestovný doklad (biometrický pas).

Podporujeme slobodnú Ukrajinu

Osobám, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom, umožňujeme krátkodobý pobyt do 90 dní. Tieto osoby však majú možnosť pri vstupe na územie SR alebo aj neskôr požiadať o medzinárodnú ochranu a po schválení zmeny zákona o azyle a rozhodnutia vlády SR budú môcť požiadať tiež o dočasné útočisko. Ak im bude udelená medzinárodná ochrana (azyl alebo doplnková ochrana), prípadne dočasné útočisko, ich status sa zmení a obmedzenie 90 dní nebude platiť.

Ministerstvo vnútra plánuje zriadiť takzvané hotspoty pre prípad zvýšeného nárastu osôb z Ukrajiny. Zriadia sa podľa potreby počas víkendu v Uliči, Ubli, Vyšnom Nemeckom, Veľkých Slemenciach a Čiernej nad Tisou. V hotspotoch budú registrovaní ľudia, ktorí by prichádzali bez dokladov. Príslušníkom Policajného zboru budú asistovať pri registrácii aj vojaci.

Prichádzajúci potrebujú strechu nad hlavou

V prípade príchodu utečencov z Ukrajiny sa budú využívať najskôr kapacity azylových zariadení MV SR v Humennom, Opatovskej Novej Vsi a Rohovciach. V prípade potreby ich vieme rozšíriť o dočasné ubytovanie. V ďalšom kroku by boli využívané ubytovacie zariadenia MV SR a ďalších rezortov. Ak by si to vyžiadala situácia, nasledovali by kapacity ďalších ubytovacích zariadení, ktoré sekcia krízového riadenia MV SR identifikovala v spolupráci s kolegami z okresných úradov. Tieto kroky by vo vyšších krízových štádiách koordinoval Ústredný krízový štáb zvolaný ministrom vnútra SR.

V areáli Záchrannej brigády HaZZ v Humennom začali hasiči 25. februára 2022 ráno  s výstavbou dočasného núdzového tábora (ETC - emergency temporary camp).

Príprava tábora v Humennom

V ETC bude k dispozícii približne 30 stanov s poľnými lôžkami, karimatkami a spacími vakmi so zabezpečeným vykurovaním a osvetlením s maximálnou kapacitou pre 500 osôb. Pre ďalšie potreby migrantov bude k dispozícii veľký jedálenský stan a kontajnery s hygienickým zázemím. Hasiči predpokladajú, že tábor bude schopný poskytnúť útočisko 25. februára večer.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz