Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Ministri vnútra krajín V4 vo Varšave rokovali o migrácii a azylovej politike

12. 07. 2016

v4-visegrad-ilustr

Popri slovenskom predsedníctve v Rade EÚ  1. júla 2016 odštartovalo tiež rok trvajúce poľské predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke /V4/polročné české predsedníctvo v Salzburskom fóre. V pondelok 11. júla 2016 sa stretli ministri členských štátov V4 vo Varšave a  rokovali o dôležitých témach ako je migrácia a azylová politika EÚ.

Slovenskú republiku zastupoval minister vnútra Robert Kaliňák, hostiteľskú krajinu minister vnútra Poľska Mariusz Blaszczak, Českú republiku námestník ministra vnútra Jiří Nováček a Maďarskú republiku minister vnútra Sándor Pintér.

Robert Kaliňák, minister vnútra SR: "Nebývalo zvykom v minulosti mať stretnutia ministrov vnútra v rámci V4. Realita si to ale vynútila. Som rád, že štáty V4 v rámci tém migrácie, ale aj boja proti terorizmu  prichádzajú s návrhmi, ktoré môžu byť európske a najmä flexibilné".

Ministri V4 na rokovaní vo Varšave

Účastníci na stretnutí hovorili o prioritách slovenského predsedníctva v Rade EÚ, o programe poľského predsedníctva a Salzburského fóra, a najmä o spoločnej pozícii krajín V4 v rámci migračnej a azylovej politiky EÚ.

Minister vnútra SR Robert Kalinák predstavil základné postoje Slovenského  predsedníctva v Rade Európskej únie so zameraním na migráciu ako na jednu z najvážnejších výziev, ktorým Únia v súčasnosti čelí. Chceme nájsť udržateľné riešenia pre všetky členské štáty a pre EÚ ako celok. Slovenské predsedníctvo sa okrem prebiehajúcich činností sústredí na poskytnutie adekvátnych východísk a pomoci počas akejkoľvek núdze, ktorá môže nastať. Vyvinieme maximálne úsilie na podporu pokroku legislatívnych návrhov. Predsedníctvo bude v oblasti migrácie promotérom pozitívnej agendy, ako sú inteligentné hranice, či systém modrých kariet, ktoré podporia legálne spôsoby migrácie do EÚ. Chceme byť honest broker – zmierovateľom zlaďujúcim postoje.

Poľské predsedníctvo V4 sa chce sústrediť na koordináciu stanovísk V4 na úrovni EÚ, predovšetkým pokiaľ ide o reformu azylového systému, reformu systému ochrany hraníc a integritu Schengenu.

V oblasti policajnej spolupráce poľské predsedníctvo plánuje množstvo pracovných stretnutí, workshopov a konferencií zameraných na boj proti organizovanej ekonomickej, drogovej apočítačovej kriminalite a proti terorizmu a extrémizmu.

Poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak s ministrom Robertom Kaliňákom

V rámci programu predsedníctva ČR v Salzburskom fóre budú v centre pozornosti otázky migrácie, ochrany hraníc a terorizmu – tie budú aj témou ministerskej konferencie Salzburského fóra 3. a 4. novembra 2016 v Prahe. Ďalej sa zamerajú na posilnenie spolupráce pri cezhraničnom pátraní po deťoch, pri ochrane svedka, v problematike prekurzorov na výrobu metamfetamínu a v záležitostiach  policajnej  etiky a integrity. Stretnutie policajných prezidentov sa bude konať 12. a 13. októbra 2016.

Krajiny sa zhodli na tom, že cesta vyriešenia krízy je cestou solidarity a  vzájomnej spolupráce. Ako podotkol Robert Kaliňák: „Prioritou V4 je ochrana vonkajších  hraníc a predovšetkým ochrany maďarskej hranice, ktorá leží na tzv. balkánskej ceste. Situácia na tejto trase sa aj vďaka prijatým opatreniam zlepšila."  Krajiny V4 preto podporujú vznik Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a tzv. inteligentných hraníc /modernizácia technického vybavenia/. Taktiež konštatovali, že je potrebné podporiť tretie krajiny, kde sa krízy rodia, vítajú teda plán Európskej komisie na vytvorenie tzv. migračných partnerstiev.

Dublinský dohovor je veľmi citlivou témou, ktorú však krajiny V4 vnímajú rovnako a nie sú zástancami povinných kvót. Zastávajú názor, že riešenie relokácie by malo byť na dobrovoľnej báze a realizované efektívnym spôsobom, ktorý prináša výsledky. Príkladom je Gabčíkovo na Slovensku, kde sú dočasne umiestnení žiadatelia o rakúsky azyl. „Na jednej strane chceme pomôcť s ľudskými zdrojmi (naši policajti pracovali na maďarskej hranici, aktuálne máme policajtov v Macedónsku), na druhej strane chceme pomáhať utečencom, ktorí sú v táboroch v Turecku, Libanone a ďalších krajinách, je to cielená pomoc. Najlepšie riešenie je zastaviť tok migrácie," poznamenal minister Robert Kaliňák.

Foto: https://mswia.gov.pl

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz