Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2023, sobota
 

Možnosti a následky rozpustenia politických strán de lege ferenda

25. 07. 2017

OP1

O problematike rozpustenia politických strán sa hovorilo na tematickom seminári Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie (VRAX), ktorý sa uskutočnil dňa 18. júla 2017.

Právnický termín de lege ferenda pochádza z latinčiny a znamená z hľadiska budúceho zákona/práva. Vzťahuje sa na právny stav, ktorý v súčasnosti nie je v platnosti, ale do budúcnosti sa nad ním uvažuje a po zmene zákonov môže nastať.  

Základnou informáciou pri riešenej problematike je, že ak prejde zákaz politickej strany na domácej pôde, zákaz môže (ale aj nemusí) byť zrušený na pôde Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Úlohy prednášajúcich sa zhostili profesor Miroslav Mareš z Masarykovej univerzity v Brne a zástupca úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity doktor Ivan Šteruský. Na konkrétnych prípadoch z minulosti sa snažili vysvetliť, ako funguje princíp zrušenia strany. Základnými prvkami pre takýto krok sú antidemokratická ideológia, problematický názov strany či orientácia strany na násilie (toleruje násilie alebo ho nejakým spôsobom využíva).

Je v konečnom dôsledku zákaz strany efektívny? Pri tejto otázke je najdôležitejšie uvedomiť si, čo sa chce zákazom dosiahnuť. Ide najmä o mobilizáciu občianskej spoločnosti. Tá by mala mať pocit, že sa proti zakázanej strane musí niečo robiť - nie preto, že ohrozuje pozície už etablovaných strán, ale preto, že ohrozuje demokratickú spoločnosť.

Záver z prednášok je jasný – potreba oficiálneho prihlásenia sa ku konceptu brániacej sa demokracie, a to najmä s ohľadom na verejnú sféru. V súvislosti s touto koncepciou je teda potrebné si ešte vyjasniť, či rozpustenie politickej strany majú sprevádzať aj ďalšie represívne opatrenia.

Seminár usporiadal odbor prevencie kriminality na čele s riaditeľom Jozefom Halcinom a tajomníčkou VRAXu Dominikou Ďuranovou (kontakt - TA.13G4@SGQ3Y1YLD@).

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz